SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İSVİÇRE’Yİ YENİDEN OLUŞTURDU

Lucien Favre

Galatasaray'la adı geçen teknik direktörler arasında ön plana Lucien Favre'nin çıktığı konuşuluyor. Favre'yi tanımak için neler yaptığını kısaca hatırlamak lazım.

Favre, Hertha Berlin ve sonrasında Mönchengladbach kariyeri sayesinde tanınsa da, ilk çıkışını Fc Zürich takımını çalıştırırken gerçekleştirdi. Oluşturduğu ekibin yakaladığı başarı sayesinde sadece Fc Zürich'in kasası dolmamış, aynı zamanda İsviçre Milli takımının temelleri de atılmıştı – Dzemaili, Gökhan İnler, Von Bergen

Favre daha sonra Bundesliga kariyerine Hertha Berlin ile başladı. Hertha Berlin'le ilk yılını yeniden yapılanma ile geçiren Favre, bir sonraki yıl Hertha Berlin'i şampiyonluk yarışının içerisinde tuttu ve Berlin o sezonu şampiyon Wolfsburg'un 6 puan gerisinde dördüncü sırada bitirdi. 2009-2010 sezonuna oldukça kötü bir başlangıç yapınca –ki bu sezon Mönchengladbach ile de benzer bir başlangıç söz konusuydu- yönetim tarafından görevine son verildi. Oysa yönetim gerekli transferleri yapabilse , Hertha Berlin kariyeri daha uzun soluklu olabilirdi.

2010-2011 sezonunun ortasında, ligde son sırada yer alan Mönchengladbach ile anlaştı ve sezonu 16.sırada bitirip playout maçlarında Bochum'u dışarıda bırakarak mucizevi bir şekilde takımını ligde tutmayı başardı. Favre  2011-12 ve 2012-2013 sezonlarında kulübü hem yeniden yapılandırdı hem de ligin ilk sıralarında tutmayı başardı ki 2012-2013 sezonu hariç Mönchengladbach Avrupa kupalarına katılabilecek sıralamayı ligde elde etti-.

Favre için hem yeniden yapılandırma hem de yapılanma esnasında futbol takımını en üst seviyede tutma ustası diyebiliriz. Tabi bu söylediklerim sağlıklı futbol kültürüne ve donanımlı yöneticilere sahip kulüpler için geçerli. Ocak ayında gerçekleşen “futbol zirvesi” davetlilerinden olan Mönchengladbach başkanı sezona 5 mağlubiyetle başlayan Favre için “ sezona çok kötü başladık, biz yönetim olarak kalmasını istememize rağmen, Favre'yi ikna edemedik” demişti.

Favre tek başına –eğer görevi kabul ederse ki ben ümitli değilim- asla başarılı olamaz. Favre'nin her dediğini kabul edecek bir yönetim kurulu, bütçeye denk oyuncu transferi, artık en ufak hataya tahammülü olmayan taraftar yerine, futbol sabrı damarlarına işlemiş tribün grubu  ve en önemlisi artık iyi eğitimcilere sahip bir alt yapı lazım .

LILLE'DE YAPTIKLARI BİLİNİYOR

Rudi Garcia

Mustafa Denizli'nin ayrılmasından sonra Galatasaray'ın yeni teknik direktör arayışları sürüyor. Ben her ne kadar inandırıcı bulmasam da , adı geçen adaylardan birisi de son olarak Roma'da görev yapan ve sezon bitmeden koltuğunu Spalletti'ye kaptıran Rudi Garcia.

Rudi Garcia, Roma'dan ziyade Fransa'da Lille kulubünde gerçekleştirmiş olduğu işlerle tanıdığımız bir isim. 2011 yılında Lille sezonu çifte kupayla kapatırken, Rudi Garcia ise “ligue 1 yılın teknik direktörü- ödülünü aldı. Lille'de yapmış olduğu planlama ve o dönem gerçekleşen oyuncu transferleriyle de kulübün kasasına ciddi bir nakit girişinin  gerçekleşmesinde pay sahibi oldu.

Roma zamanlarını ise Lille ile karşılaştırmamak lazım. Roma'da özellikle transferleri yapan üst futbol aklı Sabatini idi. Yüksek bonservis ödenerek alınan oyuncularla, Roma'nın ligdei yeri karşılaştırıldığında, özellikle son senesinde beklentilerin altında iş çıkardığını görmekteyiz

Rudi Garcia Roma'dan ayrıldı ama Roma'dan parasını tıkır tıkır almaya devam ediyor. Roma'da antremanlarının hafifliğinden yakınan oyuncular yok değildi. Oyuncuları fazla sıkmaması sayesinde ilişkiyi dengeleyebiliyordu. Hücum ağırlıklı oyun felsefesi taraftarlar tarafından benimsenebilir ama kulübün bahçe çiçeklerini  35 yıldır sulayan persneliyle dahi kavga etmesi, oynatmadığı oyuncularıyla pek alakadar olmaması , krizden uzak bir hayat sürmek zorunda olan Galatasaray'ın başını şu süreçte ağrıtabilir.

Galatasaray bu dönemi bu tip krizleri çıkartmayacak bir teknik adam profiliyle  anlaşmalı

DEVRİMCİ TAKTİKLER YARATTI

Marcelo Bielsa

Yeryüzünün futbol bilgisi en yüksek futbol adamlarının bence başında gelmekte. Fazla sayıda maç izler ve bu maçlarda kendisine fayda sağlayanları arşivine katar. Kullandığı yazılım sayesinde futbolcunun idmanda kaytarıp kaytarmadığını anında tespit eder . Rakip 1.bölgede başlayan pres ve 3'lü savunma kurgusu vazgeçilmezidir ve takım müdafaası 2.plandadır. Kendisine sorulmadan yapılan transferler konusunda gerekirse görevi bırakabilecek kadar katı bir futbol adamıdır.

Düşünülmesi güzel ama unutmamak gerekir ki mevcut Galatasaray kadrosu Bielsa felsefesinin tam tersinde yer almakta. Bielsa gelecek ise köklü ve kendisine ait bir değişim ister

Yayınlanma Tarihi:07:58,