SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Infantino’dan radikal değişiklikler

FIFA'nın yeni başkanı Gianni Infantino yeni kural değişiklikleriyle geliyor. Kırmızı kart ve oyuncu değişikliği kurallarında radikal değişiklikler gündemde.

Güncellenme: 17:21, 07/03/2016
Infantino’dan radikal değişiklikler

FIFA’nın yeni başkanı Gianni Infantino radikal değişikliklerle geliyor. Kırmızı kart kuralında değişiklik planlarnırken, oyuncu değişikliği sayısının 4’e çıkarılması konusu gündemde.

Gole giden son adamın düşürülmesi, harekette aşırı şiddet yoksa kırmızı kartla cezalandırılmayacak. Golle sonuçlanma potansiyeli olan bir durumda rakip ceza alanında eliyle atağı keserse kırmızı kart verilebilecek. Son adamın düşürülmesinde kırmızı kart gösterilmesi durumu, oyuncuyu düşüren rakibin niyetine göre belli olacak. Eğer rakip, son adamı düşürmesine rağmen topa hamle yapmayı hedefliyorsa, bu hareket sarı kartla cezalandırılacak.

Öteki yenilikse oyuncu değişikliği kuralı olacak. Mevut 3 oyuncu değişikliği hakkının 4’e çıkarılması planlanırken, bu sayının 5 olması da tartışılıyor. Bu değişikliğin dünya futbol sisteminde taktiksel anlayışta radikal değişikliklere yol açması bekleniyor.

Sporhd.com