SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Üç kulvarda birden kupa hedefi ile yoluna devam eden Fanerbahçe’de herkes mutlu. Gelinen nokta taraftarlar, yönetim, takım ve teknik heyete güçlü bir motivasyon sağlarken, sahada alınan sonuçlar da tüm camiaya umut aşıladı. Sarı-lacivertlilerin bu başarısı ve istikrarında 3 önemli kavram yatıyor.

Sezon başladığında sergilenen futbol beğenilmiyor, yeni kurulan takıma Pereira’nın katkısı tartışılıyordu. Ancak son haftalardaki etkili futbol; Süper Lig, Avrupa Ligi ve Türkiye Kupası’ndaki başarılar öncelikle sevgi, güven ve oturmuş sistemin olumlu eseri olarak ortaya çıktı.

PEREİRA’DAN SEVGİ GÖSTERİLERİ Teknik direktör Vitor Pereira, kendini camiaya ve futbol kamuoyuna kabul ettirebilmek için önce sempatik davranışlarda bulunmayı tercih etti. Top toplayıcı çocuklara sevgi ile yaklaştı, maç içerisinde bile her futbolcusuyla diyaloğa girdi taraftarlarla karşılaştığı her noktada onları kırmayıp fotoğraf çekilme ve imza verme isteklerini yerine getirdi.

BAŞKAN’DAN VAN PERSİE KRİZİNE MÜDAHALE Başlarda oynatmak istediği futboldan ödün vermeyen, bildiği yoldan şaşmayan Portekizli çalıştırıcının van Persie ile yaşadığı soruna Başkan Aziz Yıldırım’ın müdahale ettiği öğrenildi. Uzun bir süre bekledikten sonra ligin devre arasında soruna el koyan Başkan Yıldırım, Pereira’dan yıldız oyuncuya daha fazla görev vermesini istedi ve “Sorun istemiyorum, takımın başarısı için gerekeni yapın “dedi. Bu müdahale sonrası morali düzelen van Persie, inadı kırılan Pereira ve yedekliği sorun etmeyen Fernandao üçlüsünün takıma katkısı artmaya başladı.

Her fırsatta futbolcularına güvendiğini dile getiren Pereira, as-yedek ayrımı yapmadan her oyuncusunu hazır tutmayı başardı. İdeal on birden üç-dört oyuncu bile eksik olsa sarı-lacivertli takımda hiçbir şey aksamıyor ve sistem tıkır tıkır işliyor. Pereira’nın yarım devrelik kısa bir dönemde ligi iyi tanıması ve takıma da tüm otoritesini ve sistemini kabul ettirmesi de gelen başarıda önemli faktörlerden birisi oldu.

Yayınlanma Tarihi:15:48,