SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

IOC Başkanı Bach, Spor Bakanı Kılıç’ı ziyaret etti

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ile bir araya geldi.

Güncellenme: 20:42, 04/03/2016
IOC Başkanı Bach, Spor Bakanı Kılıç’ı ziyaret etti

Bakan Çağatay Kılıç, bakanlık makamında gerçekleşen görüşmede, IOC Başkanı Thomas Bach’ın Türkiye’de ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. IOC Başkanı Bach’ın, uluslararası spor camiasında Türkiye’ye verdiği desteği yakından hissettiklerini kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, “Türkiye ile alakalı bir konu olduğunda her zaman uluslararası spor ve olimpiyat camiasında desteğini hissettiğimiz, bildiğimiz değerli bir dostumuzun Ankara’da, Türkiye’de olması bizi mutlu etmiştir” diye konuştu.

“SAYIN BACH İLE YAKIN BİR İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDEYİZ”

Göreve geldiği andan itibaren IOC Başkanı Bach ile yakın bir işbirliği içerisinde çalıştıklarını belirten Bakan Çağatay Kılıç, “Kendisiyle her zaman iyi bir diyalog içerisindeyiz. Sayın Bach’a, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile olan yakın ilişkide aynı zamanda sportif anlamdaki herhangi bir konuda açık müzakere ortamı ve dostluğu için teşekkür ediyorum. Spor camiasını çok yakından takip eden Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Bach’ı da yakından tanımasından dolayı kendisinin de selamlarını iletiyorum” ifadelerini kullandı.

Bakan Çağatay Kılıç; IOC, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TMOK’un geleceğe yönelik büyük çalışmalara imza atabileceğine inandığını belirtirken, sözlerine şöyle devam etti:

“Örneğin göç konusundan ciddi etkilenen gençlerin sportif çalışmalarla desteklenmesi, rehabilite edilmesi konusunda ortak çalışma irademiz var. Bu anlamda bu konuları da burada görüşeceğiz.”

BACH: “TÜRKİYE’NİN ULUSLARARASI OLİMPİYAT KOMİTESİ’NDE BÜYÜK BİR ETKİSİ BULUNMAKTADIR”

IOC Başkanı Thomas Bach ise Bakan Çağatay Kılıç’a, sıcak karşılamasından dolayı teşekkür ederek, “Burada olmaktan dolayı çok memnunum. Yeniden Türkiye’de olmak harika bir duygu. Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Türkiye arasındaki uzun zamandır süregelen mükemmel ilişkilerden oldukça memnunuz. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, 1908 yılından bu yana Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından tanınan nadir ülkelerden biridir ” diye konuştu.

“Türkiye’nin Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nde büyük bir etkisi bulunmaktadır” diyen IOC Başkanı Bach, “Örneğin; şu anda aramızda bulunan Prof. Dr. Sayın Erdener, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Yürütme Kurulu’nun üyelerinden birisidir. Bu, genel olarak Türkiye ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi arasındaki mükemmel işbirliğinin bir göstergesi. Önceki toplantılarımızda da bir çok konuyla ilgili görüşme fırsatımız oldu. Bu görüşmeler gösterdiğiniz misafirperverlik sayesinde hem çok iyi geçti hem de oldukça verimliydi” şeklinde konuştu.

Yaptığı ziyaretin, Türkiye’nin dünyanın mülteci ve sığınmacı konularına ilişkin yaşadığı krizde önemli rol oynadığı bir zamanda gerçekleştirdiğine dikkat çeken IOC Başkanı Bach, “Şüphesiz ki spor da bu krizden etkilenmektedir. Dolayısıyla, bu konuyla ilgili beraber çalışabiliyor olduğumuz için çok memnunum. Spordan, tüm insanlığın yararı ve Türk Hükümetinin insani çabaları dahilinde faydalanmak amacıyla çalışıyoruz. Türk Hükümetine ve Türk halkına göçmen halka göstermiş olduğu büyük destekten dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

“MÜLTECİLERDEN OLUŞAN BİR SPORCU TAKIMININ OLİMPİYATLARDA YARIŞMASINI SAĞLAYACAĞIZ”

Göçmen ve mültecileri spor yoluyla topluma kazandırmayı amaçladıklarını ifade eden IOC Başkanı Bach, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayrıca spor yoluyla, mülteci kamplarında onlara umut vermeye ve dikkatlerini başka yöne çekerek moral desteği sunmaya ve birbirlerini daha iyi anlayabilecekleri yollar bulmaya çalışıyoruz. Bu konuda, mülteciler için bir destek programı kapsamında Milli Olimpiyat Komitesi ile yakın çalışıyoruz. Mültecilerden oluşan bir sporcu takımının Olimpiyatlarda yarışmasını sağlayarak tüm dünya mültecilerine umut aşılamayı amaçlıyoruz. Bu çerçevede Rio’da gerçekleşecek Olimpiyatlarda bir “takım” oluşturmaları için son derece yetenekli mülteci sporcuları davet edeceğiz. Bu sporcular, Olimpiyat bayrağı ve Olimpiyat marşı eşliğinde stadyuma çıkacaklar. Bu tür bir takım ilk kez Olimpiyatlarda yer alacak. Bu konuda sadece Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin değil aynı zamanda Türk Hükümeti ve şahsınızın desteğine güveniyoruz. Misafirperverliğiniz için yeniden çok teşekkür ederim ve tekrar böyle başarılı ve verimli bir görüşme yapmak adına Türkiye’ye gelmek için can atıyorum.”

Görüşmeye, Bakanlık Müsteşarı Faruk Özçelik, TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener ile Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan da katıldı.

Bakan Çağatay Kılıç, görüşmenin sonunda IOC Başkanı Thomas Bach’a Türk kahvesi seti hediye etti.