SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray’da gündem yoğun

Galatasaray yönetimi hem UEFA'dan gelen ceza sonrası yapılacaklar hem de yeni teknik direktörün belirlenmesi konularına yoğun mesai harcıyor.

Güncellenme: 09:55, 03/03/2016
Galatasaray’da gündem yoğun

UEFA, uzun süren bir inceleme sonunda Galatasaray’a 2 sezonla sınırlı olmak üzere 1 yıl Avrupa’dan men cezası verdi. Yönetimi sevindiren bu haber sonrası yapılacaklar masaya yatırıldı. Sarı-kırmızılı yönetimin gündeminde takımın başına getirilecek yeni teknik direktör de var.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, ceza sonrasında yöneticilerle bir araya geldi. Acele edip bir yanlış karar daha almak istemediğini ifade eden Özbek, işe futbol takımını yeniden yapılandırıp gençleştirmekle başlamaları gerektiğini söyledi. Ayrıca hocanın da bu doğrultuda seçileceğini ve yeni sezonda takımı yabancı bir teknik adamın çalıştırmasını istediğini söyledi.

AVRUPA GELİRİ UÇTU

Geçen sezon 159.1 milyon Euro'luk geliriyle Avrupa'nın en çok gelir elde eden 21. kulübü olan Galatasaray, Avrupa kupalarına katılamayarak maddi kayba da uğrayacak. Şampiyonlar Ligi'nde ortalama 20 milyon Euro, Avrupa Ligi'nde ise 7 milyon Euro gelir elde edilebiliyor. Sarı-kırmızılıların bu farkı kapatmak için ‘Tek Yürek Tek Bilek' gibi kampanyalar ve yeni yollar bulması gerekiyor.

UEFA sadece ceza vermekle kalmadı, Galatasaray’ı denetime de aldı. Sarı-kırmızılı yöneticilere geçilen yazıda bundan sonra futbolculara büyük rakamlar ödenmemesi ve 38.5 milyon Euro'luk mevcut maaş bütçesinin düşürülmesi iletildi. Bunun üzerine yönetim de harekete geçerek yaşı ilerleyen ve çok kazanan futbolcularla yolları ayırma kararı aldı. Artık gençlere fırsat verilecek.

TÜRKER ARSLAN: “DAVAYA BEN GİRMEM”

Galatasaray Divan Kurulu Üyesi ve 3. dönem CAS hakimi olan Türker Arslan, cezayı değerlendirdi. Sporcope'a konuşan Arslan, “UEFA devamlı kontrol altında tutar, para cezası men cezaları verebilir. Bir ceza verildikten sonra hemen ertesi yıl bir ceza daha verilmiyor. Belirli süreçleri tetkik edip öyle kararlar alırlar. Galatasaray’ın cezasını CAS iptal edebilir, karar aynı da kalabilir. Hakem heyeti içerisinde benim olmam uygun olmaz. Benim geçmişimde Galatasaray olduğu için ben seçilsem bile çekilmem gerekir, doğru olmaz” dedi.

BURUK YA DA ÜNDER

Takımı hafta sonunda Medipol Başakşehir ile oynanacak lig maçında da Orhan Atik yönetecek. Bu karşılaşma sonrasında sezon sonuna kadar takımı idare etmesi için Okan Buruk ya da Bülent Ünder ile görüşülecek. İki isimden birisinin kalan 1 haftalık süreçte takıma sahip çıkması bekleniyor. Altyapının başına getirilen Jan Olde Riekenrik ise göreve başladı ve 15 gün içerisinde rapor hazırlayacak. 2000 doğumlu yıldız adaylarına şimdiden hayran kalmış…