SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

BİZDE de bu hafta futbolda deprem oldu, bakalım yıkıntının yerine ne yapılacak? Bence bu olay, belki MHK'da da bir istifa ve de hakem ve futbolculara usulen verilecek cezalarla geçiştirilecek, ama yıkıntı kalacak her şey devam edecek diye düşünüyorum. Neden mi?

Köşemde yazılarımla Türk futbolunda nasıl bir yapılanma ve reform gerektiğini anlatmaya çalışıyorum. Son yazımda da, MHK'nın ikinci adamı Bünyamin Gezer'i istifaya davet ettim ama dinlemedi, devam etti. Zira gelecek depremi ben görüyordum.

Trabzonspor Başkanı Sayın Muharrem Usta'nın havuz ve Türk futbolu hakkında demecini beğenmiş ve yazmıştım. Maçtan sonra verdiği beyanatı da kutluyorum. Olaydan ziyade bu olayın esas sahibi olan TFF ile MHK'yı suçladı ve “Bu Türk futbolu için bir milat olacak” dedi. İnşallah sayın başkan…

Bence TFF kanunu, TFF genel kurul yapısı ve Kulüpler Birliği'nin TFF başkanını tayin etmesi değişmedikçe, yazılı ve görsel basının olaylara 3 büyük kulübün adeta sözcüsü gibi ve de sadece popülizm ve magazin açısından bakışı değişmedikçe bu bozuk düzen asla düzelmez.

Türk futbolunun kanununu ve genel kurul yapısını, kesinlikle TBMM çatısı altında bizler gibi gerçek futbol adamları yapmalıdır. Meclis sadece kanunlaştırmalıdır. Aksi halde evvelki yıllarda olduğu gibi kanun çıkar, genel kurul kurulur ve TFF başkanını atar! Bu devran aynen devam eder. Benden söylemesi.

Gelelim Salih ve arkadaşlarına… Salih, hakemin haksız kararına karşı kendini kaybetmiş. Güzel de ilk kazandıkları penaltıdaki haksızlığa ne diyecek? Demek ki hakem kardeşim o gün formsuzmuş, her iki tarafa da yanlış kararlar vermiş. Tabii ki sonradan Trabzonspor'a karşı bu yanlışlıkları bayağı artmış, abartılmış. Haklılar, ama bir futbolcu hakeme nasıl kaba kuvvet kullanır? Nasıl suratına kartı gösterir? Hele o yabancı utanmaz futbolcu, tam bir kabadayı. Doğruysa hele Aykut'un tehditleri, inanılacak gibi değil. Özetle o gece yalnız hakem değil, futbolcu skandalı da yaşandı.

Sebep her ikisinde de eğitimsiz olması. Hakeme ve futbolcuya yıllardır doğru dürüst veremediğimiz eğitimin cezasını çekiyoruz. Kim verecek eğitimi? Kulüp başkanlığı zamanında dönemin MHK başkanına, (Şimdi MHK Eğitim Dairesi Başkanı) maçta “Senin a.. s….) diyen ve şimdi işgal ettiği makamdan 3 ay men cezası alan (BJK tarihinde ilktir) bir TFF başkanı mı? Hadi canım sende. Sağlıklı, hoşça kalın.