SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Trabzonspor’dan çok sert ultimatom!

Galatasaray maçının ardından acil toplanan Trabzonspor camiası, MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu ve Türkiye Futbol Federasyonu'na sert tepki gösterdi.

Güncellenme: 14:50, 23/02/2016
Trabzonspor’dan çok sert ultimatom!

Trabzonspor’da olaylı Galatasaray maçı nedeniyle yayınlanan deklarasyonda Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Kuddusi Müftüoğlu’nun bordo-mavili futbolcuların ceza alması yönündeki ifadelerle gündemi değiştirmeye çalıştığı iddia edilirken, “Anlaşılan sahada yapılanlar yeterli görülmemiş” denildi.

Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen’in çağrısıyla Kadir Özcan Tesisleri’nde düzenlenen toplantıya kulübün eski başkanları Faruk Özak, Ahmet Celal Ataman, Özkan Sümer, Salih Erdem, Atay Aktuğ, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Kulüp Basın Sözcüsü Asım Örem, yönetim kurulu üyesi Suat Şen, AKP, MHP ve CHP il başkanları, kulübün eski asbaşkanları, yöneticileri, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Foto: DHA - Trabzonspor camiası acil toplandı

Foto: DHA – Trabzonspor camiası acil toplandı

“TARAFTARIMIZ ŞİDDET EYLEMLERİNDEN UZAK DURMALI”

Divan Kurulu Başkanı Sürmen, deklarasyonu açıklamadan önce Galatasaray maçındaki hakem hatalarının ardından kulübün yanında yer alan herkese teşekkür ederken şöyle dedi:

“Osmanlıspor maçında tüm taraftarımızı tribüne bekliyoruz. Herkesin haklı davamıza sahip çıkmak için tribüne gelmesi gerekir. Taraftarlarımız şiddet eylemlerinden uzak durmalıdır. Osmanlıspor maçında da sonrasında da asla Trabzonspor’a zarar verecek, haklı davasına zarar verecek davranış ve provokasyonlardan uzak durmaları gerekir.”

“SAHADA YAPILANLAR YETERLİ GÖRÜLMEDİ”

Ali Sürmen, daha sonra toplantıya katılan herkesin altına imza attığı ortak deklarasyon metnini okudu. Deklarasyon şöyle:

“21 Şubat 2016 günü İstanbul TT Arena’da oynanan Galatasaray-Trabzonspor maçında bir hakem faciası yaşanmıştır. Ülkenin spor camiası dışında, uluslararası spor ve ana haber programlarına konu olan bu maçın hakemi herkesin büyük tepkisini çekmiştir. Verilen, verilmeyen penaltılar, adalet anlayışı ile bağdaşmayan kart uygulamaları ve maçın oynanma süresi izleyenleri dehşete düşürmüştür. Karşı takım taraftarları bile bu haksızlığa tepki koyabilmiştir. Buna rağmen bu büyük haksızlığın mimarları, taşeronları ve işbirlikçileri, medeni bir gönül alma duygusu olan, özrü bile Trabzonspor’dan ve futbol camiasından esirgemişlerdir. MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu, yaptığı basın toplantısında Trabzonspor’a karşı yapılan haksızlığı kabul etmekle birlikte, kendisine Trabzonspor’un mağduriyetini gidermek yönündeki soruları duymazdan gelmiş, aksine futbolcularımızın ceza almaları yönündeki ifadelerle gündemi değiştirmeye çalışmıştır. Anlaşılan sahada yapılanlar yeterli görülmemiştir. TFF ise garip bir şekilde suskunluğu tercih etmiştir. 110 yıllık futbol tarihine sahip Trabzon şehrinin kulübü Trabzonspor, yıllarca ezilen, hor görülen Anadolu’dan çıkmış, devrim yapmış, şampiyonluklar kazanmış ve ülkemize Avrupa’da başarılar getirmiş, bir futbol markası olmuştur. Bu yönüyle, ülkenin ve dünyanın her yerinde insanların sevgisini ve gönlünü kazanarak, büyük bir taraftar kitlesine ulaşmıştır. İşte bu sorumlulukla, Trabzonspor mücadelesini her zaman futbol sahalarında sürdürmüş, sporun ruhu fair-play anlayışına aykırı yollardan uzak durmuş, (Başarı için her yol mubahtır) düşüncesine karşı olmuştur. Futbolun bu günkü trajik durumunun sorumlularının gazabına uğrayan, sesini duyuramayan, süper lig ve diğer liglerdeki bir çok kulüp taraftarları, Trabzonspor’umuzun uğradığı bu haksızlık karşısında, Trabzonspor’u sahiplenip,her şekilde Trabzonspor’un yanında olduklarını beyan etmişlerdir. Bu nedenle Trabzonspor’un sadece kendisinin değil, haksızlığa uğrayan tüm kulüplerin sesi olmak gibi bir sorumluluğu da vardır.”

Foto: DHA - Trabzonspor ultimatom yayınladı

Foto: DHA – Trabzonspor ultimatom yayınladı

“HAKETTİKLERİ CEZALARI ALMAZLARSA..”

Ali Sürmen’in okuduğu deklarasyon şu ifadelerle devam etti:

“Futboldaki bu egemen düşüncenin oluşturduğu acımasız, insafsız, taraflı anlayış futbolun saha dışından yönetilmesi, kısaca şikecilik anlayışı futbolseverleri stadyumlarından ve TV ekranlarından uzaklaştırmıştır. Futbolun düşürüldüğü bu durum, bu aç gözlü anlayışı ne yazık ki durduramamıştır. Gözü dönmüşler, bütün enerjilerini, son kalan adalet ve vicdan kırıntılarını yok etmek için harcamaya devam etmektedirler. Ancak bilinmelidir ki, bu hukuksuz, adaletsiz ve vicdansız anlayışa dur denileceği bir sınır vardır. Bu sınır Galatasaray-Trabzonspor maçında fazlasıyla aşılmıştır. Ruhunu fanatizme teslim edenler bile, (Yeter) diyebilmiştir. Tüm ezilen,hakkı yenilen taraflar bu vesile ile sesini yükseltip, haksızlığa isyan etmiştir. Bu nedenledir ki; Mağduriyetlere yol açanlar ve onların destekçileri,hak ettikleri cezaları alıp futbol dünyasından ebediyen uzaklaştırılmadıkça, bu yolu olağan zannedenler aymazlık, haksızlık ve hak gaspı eylemlerini sürdürmeye cesaret bulacaklardır. Türk futbolunu yönetenlerin,yaptıkları hataların bedelini ödememesi, istifa etmemeleri halinde, ileri de daha vahim sonuçların doğmasından endişe duymaktayız. Bu kuşkumuzu ve beyanlarımızı, sporla ve kamu düzeni ile ilgili tüm kurumların zaman geçirmeden dikkate alması, en büyük beklentimizdir. Aksi halde Trabzonspor ve haksızlığa uğrayan tüm kulüpler bu mücadeleyi büyüterek sürdürecek ve de birleşerek büyüteceklerdir. Bu adaletsizlikler, futbolu keyif alınan güzel bir oyun olmaktan çıkarmıştır. Umuyoruz ve temenni ediyoruz ki, Türk futbolunun utanç günü olan 21.02.2016 tarihi, futbolun güzel günlerinin yeniden doğuşunun miladı olur.”