SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Psikoloji ile matematik

23 Şubat 2016

Geriden gelmek avantajdır. Hele bir de şampiyonluk yolundaki rakibiniz puan kaybettiyse, deplasmana 1 maç eksiği ile 1 puan önde gitme ihtimaliniz varsa ona göre oynamanız lazım. Beşiktaş işte tam da bunu yaptı. Ligin ikinci yarısında bir türlü istediği futbolu sahaya yansıtamayan Kara Kartal, dün gece kaldığı yerden devam kararı aldı ve bunu da bizlere gösterdi. Ezberlenmiş kadrosu ile ezberlenmiş futboluna geri döndü dün gece. Hem de nasıl geri dönüş. Rakibi bizim Delinho'nun takımı 4'te 4 yapmış olmasına rağmen Beşiktaş, Şenol Hoca'nın dediği gibi “Rakibine göre oynayan değil, oyununu rakibine kabul ettiren” takım görüntüsü verdi dün gece. Beşiktaş adına tek fark, maça neredeyse tam saha pres yaparak, istekli ve aç başlaması oldu. Gomez, Quaresma ve İsmail performanslarıyla ön plana çıktı ilk yarıda. Baskısını rakibinin üzerinde fazlaca hissettiren Beşiktaş'ta Oğuzhan ve Sosa rakip savunmanın arasında saklı kalınca aradığı golü bulmak için kanatlara ve özellikle sihirbazın kanadına (Quaresma) yüklendi. Ancak aradığını ilk yarıda bulamadı.

Sezon başından bu yana Beşiktaş'ın en önemli şansı ön plana çıkan yıldız futbolcuları oldu. Biri durduğunda diğeri sahne aldı. Dün gece de Tosun Paşa çıktı sahneye. Ama onu sahneye atan Şenol Hoca'nın zekâsını da takdir etmek lazım. Cenk oyuna girdikten sonra “Bu sıcağa kar dayanmaz” sahneleri çekilmeye başlandı Başakşehir Stadı'nda. Tosun Paşa oyuna girince tüm hatlarıyla hücuma yönelen Kara Kartal, 2 haftadır sessiz kalan golcüsü Gomez ile kazanmayı bildi. Her zaman dediğim gibi tüm karanlığın içinde bu ligin en güzel şeyi Beşiktaş. Sanki dün gece İspanya veya İngiltere liginden bir maç izledim. Temposu yüksek, oynamaya çalışan ve tribünleri dolduran taraftarına hayal ettiği şampiyonluğu ne kadar istediğini gösteren.

Deniz Ateş Bitnel'in skandal kararları sonrasında açıkça çok telaşlanmıştım Halis Özkahya için. Acaba dün gecenin etkisinde kalacak mıydı? Neyse ki maçı oynatma isteğine sahadaki oyuncular da eklenince keyifli bir 90 dakika izledik. Beşiktaş altın değerinde kazandığı 3 puan, liderlik koltuğu, psikolojik ve matematiksel üstünlükle Kadıköy'e gidecek. Her şey yolunda giderse Beşiktaş için Güneş'li günler çok yakında.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek