SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı, 2017 FIBA Avrupa Şampiyonası Elemeleri H Grubu’nda 24 Şubat Çarşamba günü İsrail ile deplasmanda yapacağı maçın hazırlıklarını sürdürdü.

Abdi İpekçi Spor Salonu’nda başantrenör Aziz Akkaya yönetiminde gerçekleştirilen antrenmanda Ay-yıldızlı oyuncular, taktik ağırlıklı bir çalışma yaptı. Antrenmanı, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay ve Türkiye Futbol Federasyonu Üst Yöneticisi Hidayet Türkoğlu da izledi.

İdmandan önce basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akkaya, İsrail’in ciddi bir rakip olduğunu belirterek, “Grup ikinciliği için şansımız var. Deplasmanda enerji ortaya koymamız lazım. Deplasman maçları her zaman zordur. Kendi tempomuzda oynayabilirsek bizim için sorun olmaz. Maça iyi başlayıp hem rakibin, hem de seyircisinin direncini kırmamız gerekiyor. Bu maçı kazanıp olimpiyat elemelerine hazırlanmak istiyoruz. Sağlıklı ve hazır olarak olimpiyatlarda madalyaya uzanmayı amaçlıyoruz. Geniş bir kadromuz var. Bizim için yaş değil mücadele önemli. Uzun bir periyot ve bu işin sakatlığı ve yorgunluğu var. Elemeleri geçeceğimizi düşünüyorum. Geçen olimpiyatta yarı final oynayamadık. Şimdi oynayarak madalya alıp gelmek istiyoruz” diye konuştu.

Milli oyuncu Esra Ural, üst üste iki kez olimpiyatlara gitmek ve derece yapmak istediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Romanya maçında doğru zamanda doğru şeyler yaparak kazanmayı bildik. Bu maçı geride bıraktık. Önümüzdeki İsrail maçına odaklandık. Bu maçı da kazasız atlatırsak kafamız çok rahat olacak. İsrail ile daha önce oynamıştık ve tanıdığımız oyuncular var. Üst üste iki kere olimpiyatlara gitmek ve derece yapmak istiyoruz.”

Nevriye Yılmaz, üç maçı da kazandıklarını söyleyerek, “Sezonu sağlıklı bir şekilde bitirirsek yazın olimpiyat elemelerinde beraber olacağız. Genç oyuncular daha fazla şans buluyor ve bu onlar için güzel bir tecrübe oluyor. İsrail maçının daha zor olacağını ama kazanacağımızı düşünüyorum. Takım çıkışta ve herkesin güveni oturmaya başladı. Son iki maçı evimizde kazanarak, gruptan namağlup çıkmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

TBF Başkanı Harun Erdenay ise İsrail maçını kazanarak Avrupa Şampiyonası’na gitmeyi garantilemek istediklerini vurgulayarak, “Takımımız deplasmandan geldiği için biraz yorgun. Rakiplerimiz üst üste kendi evinde maç yapacak. Romanya karşılaşmasında oynadığımız iyi oyunu İsrail’de de sürdürerek kazanmak istiyoruz” dedi.

Hidayet Türkoğlu da Romanya karşısında güzel bir galibiyet aldıklarını ve İsrail karşısında da kazanarak serilerini sürdüreceklerini ifade etti. Bu arada antrenman öncesinde milli oyuncu Işıl Alben’in doğum günü kutlandı.