SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık ERYİĞİT / HABER DETAY

Hollywood yapımı ‘Wag the Dog’ (Başkanın Adamları) filmi, 1997 yılında vizyona girdiğinde ABD’de büyük tartışmalara neden olmuştu. O dönem ABD Başkanı olan Bill Clinton’ın Monica Lewinsky ile yaşadığı skandalın tarihine denk gelen film, yönetime yakın kaynaklar tarafından eleştiri yağmuruna tutulurken, çoğu eleştirmen filmi “Cesur bir yapım” olarak adlandırılmıştı.

Filmde ABD başkanlık seçimi öncesi Beyaz Saray’ı ziyaret eden kızlardan biri başkanın kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia edince işler karışır. Bu skandalın oylarını düşürmesini engellemek isteyen başkan, danışmanına sorunu çözmesini emreder. Bunun üzerine danışman, ABD halkının nerede olduğunu bile bilmediği Arnavutluk ile savaşa girdikleri şeklindeki bir senaryoyu hayata geçirir. Bir Hollywood yapımcısı ile anlaşarak, olmayan bir savaşın filmini çekmesini isteyen danışman, tüm ülkenin, skandal yerine savaşı konuşmasını sağlar.

BENZER SENARYO

Dün oynanan Galatasaray – Trabzonspor maçı da tıpkı Hollywood’un çektiği Başkanın Adamları filminin senaryosunu andırıyor. Prodüksiyon başarılı, oyuncular iyi, senaryo sağlam… Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) seçimleriyle başlayan film, hükümetin istediği ismin, rakibini seçime sokmayarak nasıl başkan olduğundan başlıyor ve dün geceki maç ile son buluyor.

Filmin devamında, hemen her gün bir krizle uyanan Türkiye’de yaşananlar aktarılıyor. Ankara’nın göbeğinde bomba patlıyor, failler ile ilgili kafa karıştırıcı açıklamalar geliyor, Artvin Cerattepe’de halk, maden arama tesislerine karşı çıkıyor, ortalık kaynıyor, Güneydoğu’da sokağa çıkma yasakları konuluyor, bölgeden sürekli ölüm haberleri geliyor, Rusya’dan sonra ABD ile de kriz yaşanıyor, PYD’ye yapılan bombalamaların durdurulması isteniyor…

Yani Türkiye’de gündem karışık. Hükümet köşeye sıkışmış durumda… Ama ülke, bütün bu sorunların yerine hükümetten ağlayarak özür dileyen bir babanın oğlunun başında bulunduğu, TFF’nin bir kurumu olan MHK’nın atadığı hakem Deniz Ateş Bitnel’in, sanki gündemi değiştirmek için çıktığı, Galatasaray-Trabzonspor maçındaki yönetimini konuşuyor.

ŞOV SALİH DURSUN İLE KAPANIYOR

Hakemin ortamı germek için tiyatro oyuncularına taş çıkaracak performansına son olarak bir futbolcunun şovu ekleniyor. Deniz Ateş Bitnel’in elinden düşen kırmızı kartı alarak hakeme gösteren Salih Dursun, Türkiye’de bir anda gündeme oturuyor. Dünyada da konuşulan bu olay sonrası Televizyonlar, gazeteler, radyolar Galatasaray – Trabzonspor maçından başka bir şey konuşmaz oluyor.

Ertesi gün Türkiye’nin tek gündemi Deniz Ateş Bitnel’in yönetimi ve Salih Dursun’un hareketi oluyor. Ne Genelkurmay’ın 400 metre önünde patlayan bomba, ne bombalama ile ilgili yapılan tutarsız açıklamalar, ne ABD ve Rusya ile yaşanan kriz, ne PYD, ne Suriye, ne Artvin Cerattepe, ne mültecileri, ne işsizlik oranları, ne zamlar, ne hayat pahalılığı, ne asgari ücretin artması sonrası işçilere yapılan “Aldığınız ücreti kimseye açıklamayın” uyarıları, ne tecavüz sonrası intihar eden lise öğrencisi… Türkiye’nin tek gündemi, Galatasaray – Trabzonspor maçında yaşananlar oluyor.

Holywood filmlerinde bile benzerine rastlayamayacağımız olayların ardından Türkiye, haftalarca sürecek bir tartışmaya başlıyor.

Yayınlanma Tarihi:13:52,