SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2015 yılında seçildikten kısa bir süre sonra istifa eden Sepp Blatter'in yerine tekrar olağanüstü toplanacak olan FIFA Kongresi, adaylıkları onaylanan 5 kişinin yarışına sahne olacak. Öte yandan adaylık haklarını kaybeden Platini ve Blatter'in FIFA İtiraz Komitesi'ne yaptıkları itirazın sonucunun ise bugün veya yarın açıklanması bekleniyor.

26 Şubat Cuma günü FIFA Kongresi bir kez daha Zürih'te bir araya gelerek Sepp Blatter'in istifası sonrası yeni başkanını seçecek. Son bir yıla damgasını vuran yolsuzluk ve rüşvet iddialarının gölgesinde olağanüstü toplanacak olan FIFA delegelerinin önünde beş aday bulunuyor. Aynı zamanda Asya Futbol Federasyonu başkanı olan Bahreyn Şeyhi Ali Salman'ın Afrika ülkelerinden ciddi bir destek alacağı tahmin ediliyor.

Bir önceki seçimlerde Sepp Blatter'e karşı aday olan ve delegelerin çoğunluk oylarını alamayan Ürdün Prensi Ali de tekrar aday olanlardan. Asya kıtası dışından en ciddi aday olarak Gianni İnfantino ismi dikkat çekiyor. 2009 yılından beri UEFA'nın genel sekreterliği görevini yürüten Infantino İsviçre'nin İtalyan bölgesinden. Yolsuzluk dosyasının genişlemesi ve Güney Amerikalı yöneticilerden Asya Kıtasındaki FIFA çalışanlarına doğru ilerlemesi ile birlikte şimdiden Bahreyn Şeyhi hakkında çıkan bazı bilgiler seçimlerde Infantino'nun elini güçlendiriyor. Avrupalı delegelerin desteğini alacağı kesin olan İtalyan asıllı İsviçreli'nin, Blatter sonrası FIFA başkanlığında sürpriz yapabileceği tahmin ediliyor.

En kuvvetli bu üç aday dışında seçimlerde yarışacak diğer iki isim ise Güney Afrika'dan Tokyo Sexwale ve Fransız Jérôme Champagne.

BLATTER VE PLATİNİ'NİN KONGRE'YE KATILMASI İTİRAZ KOMİTESİ'NE BAĞLI Tüm bu gelişmelerin yanında Sepp Blatter ve Michle Platini'nin gelecekleri de bu hafta netleşmiş olacak. Blatter tarafından Platini'ye ödenen 2 milyon İsviçre Frangı'nın kayıtlarını ispatlayamadıkları için FIFA Etik Komitesi tarafından 8 yıl hak mahrumiyeti cezası alan her iki futbol adamı bu kararın iptali için FIFA İtiraz Komitesi'ne yaptıkları başvurunun cevabını bu hafta içinde alması bekleniyor.

Eğer itiraz komitesi FIFA Etik Komitesi'nin kararını bozarsa, 26 Şubat Cuma günü Blatter ve Platini FIFA Kongresine katılarak seçimlerde oy kullanabilecekler. Fakat olası bir onaylama da ise her ikisinin başvuracakları son kapı Uluslararası Tahkim Mahkemesi olan CAS olacak.