SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Son dönemde yaşadığı ekonomik sıkıntılar ile dikkat çeken Galatasaray, kurtuluşu altyapıda buldu. Yönetim, altyapıda devrim gibi bir proje gerçekleştirerek, organizayonun başına getirdiği Hollandalı Jan Olde Riekering ile eski günlerine dönmek için ilk adımı attı.

Galatasaray Genel Sekreteri Fatih İşbecer, Hürriyet’e verdiği röportajda yaşadıkları maddi ve sportif sıkıntıların temelinde proje takımı olmaktan uzaklaşmanın yattığını söyledi. İşbecer, Derwall'le başlayıp Terim'le devam eden ancak Lucescu sonrasında terk edilen sistemle tökezlemenin başladığını belirtip “Önce sportif, sonra finansal manada tökezliyorsun. Taraftarın desteği başarıyla orantılı olunca gelir kaynakların da sekteye uğruyor” dedi.

SNEIJDER TANIŞTIRDI

Sıkıntıları aşmanın en temel noktası için Fatih İşbecer tek bir yol çiziyor:

“Her spor dalında olduğu gibi özellikle Galatasaray'ın en büyük varlığı futbolda, altyapıdan başlayan bir yenilenme hareketi.”

Bu konuda incelemeler yaptıklarını belirten İşbecer “Altyapısıyla meşhur birkaç organizasyon var. Ajax bunların başında. Sneijder de bir altyapı çalışmasıdır. Araştırdık ve onun sayesinde Jan Olde Riekering'le anlaştık” ifadelerini kullandı.

“KAYNAĞIMIZ BURASI OLACAK”

En son Çin'de çalışan Riekering'in 2.5 yıllık anlaşmasının 1 Mart'ta başlayacağını söyleyen İşbecer “Hedef altyapıda silkinme sağlamak. Orta vade de altyapının kaynak üreten bir yer olması. Arda, Tugay gibi yıldızlar çıkarmak istiyoruz. Türk futbolcuların parladığı yapıyla yine Avrupa'yı titretmek istiyoruz” dedi.