SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor Genel Müdürlüğü'nün sportif denetiminin büyük bir önemi olduğu gerçek. 2012 yılında dönemin Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından atanan Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu'nun görev süresinin bitmesiyle Bakan Akif Çağatay Kılıç bu kurula bir ay önce yeni üyeler atadı. Sportif Denetleme Kurulu görev yaptığı süre içerisinde hangi federasyon hakkında olumlu veya olumsuz bir rapor yazdığını duymadık.

Bu durumdan rahatsız olan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, yeni atadığı kurul ile federasyonları daha iyi denetleyecek. Kurulda Bakanlık Müsteşarı Faruk Özçelik, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan'ın yer alması federasyonlara bir gözdağı mesajıdır.

Geç kalınmış bir atama ama yine de daha gerçekçi olarak denetim yapacaklardır.

Rio Olimpiyatları'na yaklaşık 6 ay kala hangi federasyonun performansı değerlendirilecek. Bakan Akif Çağatay Kılıç bu atamayı daha önce yapmış olsaydı, 6-7 federasyon dışında performans olarak sınıfı geçecek federasyon olmazdı.

Futbol dahil 26 olimpik federasyon var. Bu federasyonlardan kota alıp Rio'ya gidecek federasyon sayısı 10'u geçer mi? Hayır. Şu bir gerçek ki eski kurul performansa göre değerlendirme yapmamış.

Yapılmış olsaydı Rio'ya gidecek sayı artardı.

SEÇİM MEVZUATI DEĞİŞMELİ

Federasyonlarda bu yıl seçim dönemi. Her olimpiyat oyunları sonrası seçimler yapılmak zorunda. Rio'ya giden, başarısız olanlar veya gidemeyenler her zaman söyledikleri gibi “Önümüzdeki olimpiyata bakıyoruz” sözleriyle yine sahne alacaklar. Baka baka bu hale gelinmedi mi? Bu nedenle federasyonların seçim mevzuatı mutlaka değişmeli.

Özellikle başarısız olan federasyonların başkanları bir daha aday olmamalı veya bunun önü kesilmeli. Bu konuda Bakan Akif Çağatay Kılıç da kararlı. Rio sonrası öyle taşlar yerinde oynayacak ki kimse sürpriz kabul etmesin.