SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yüzlerce sporcu, onları takip eden taraftarlar, kafilelerle birlikte gelen yöneticiler, organizasyonların hakemleri, teknik komiteleri, v.s. Çok sayıda spor adamı organizasyonun yapıldığı kente ekonomik ve tanıtım anlamında katkı sağlıyor.

Bursa Holliday İnn Oteli Operasyon Müdürü Kenan Ekmen, “Spor Turizminin tek kelimeyle Bursa’ya etkisi çok büyük” dedi.

Ekmen şehir olarak bundan faydalanmaları ve bu şansı iyi kullanmaları gerektiğini savunarak; “Burada Bilardo Dünya Kupası düzenlendi, ardından Bilardo Ligi’nin play-off maçları oynandı. Bu kadar çok sporcu ve misafirlerin tek bir otelde konaklaması mümkün değil, mutlaka 5-6 konaklama tesisine paylaşılmıştır. Sporcularla birlikte onları sevenler de Bursa’ya gelmiştir. Sadece oteller değil, restoranlar, cafeler, çarşı içindeki esnaf, taksiciler kısaca herkes fayda görüyor. Bu tür organizasyonların ülkemizdeki şehirlere paylaştırılması önemli. Yüksek sezona göre hareket edilmesi lazım çünkü şehir şehir ülkemizdeki turizm destinasyonları farklılık gösterebiliyor. Bu dönemde Bursa’ya böyle bir dev bilardo organizasyonunu getirenlere teşekkürlerimizi iletelim. Bilardo Şampiyonası’nın da ülkemizde hele hele Bursamızda olması bizim için gurur verici. Sadece konaklama mı? Hayır değil. Alış veriş mekezlerinden tutun, tedarikçilerimize kadar herkes bundan faydalanıyor” şeklinde konuştu.

Bursa’nın turizm konusunda çok zengin ve farklı enstrümanları içinde barındırdığını belirten Ekmen, “Doğası, tarihi, Uludağ’ı, yiyecek-içecek kültürü ile önemli bir merkez ve yüksek sayıda turist çekiyor ama bununla yetinmemeliyiz. Artırmak, güçlendirmek için şehir el ele vermeli ve daha iyisi için çalışmalı” ifadesini kullandı.

15 yıldır Bursa’da hizmet veren Hollıday İnn Oteli’nin spora yabancı olmadığını da dile getiren Kenan Ekmen, “Özellikle futbol kafilelerini uzun yıllar biz ağırladık. Başka güzel oteller de açıldı şu anda. Takımların bir kısmı o otellerde kalıyor ama biz de ağırlamaya devam ediyoruz. Bu konuda tecrübeliyiz. Spora meraklı biri olarak ben spor haberlerini takip ediyorum. Basketbolda Türkiye Kupası Bursa'da düzenleniyor ve 8 takım katılıyor. Taraftarları da Bursa'da. Bu konuda hemen bir çalışma yaptık acaba bir takımımızı bir ağırlayabilir miyiz diye. Bursa zaten uzun zamandır basketbol şehri, basketbol sevdalısı bir kent. Futbolla beraber rekabet ediyordu. Hatta eski Atatürk Spor Salonu seyirci kapasitesi olarak Bursa’ya küçük geliyordu. Birkaç salon daha açıldı. Yeni stadımız da açıldı. Bir spor kompleksi şekline bu tür organizasyonların düzenlenmesi çok güzel. Sadece profesyonel spor branşlarına bakmamak gerekiyor. Bir çok amatör branşlarda çeşitli yaş gruplarında organizasyonlar var. Olimpiyatlar elemesi ile ilgili bayan voleybolumuz geçen ay maalesef barajı aşamadı ama Ankara’da düzenlenmişti. O konuda ben üzüldüm açıkçası Bursa’da olmasını isterdim. Ama Ankara’da fark etmiyor. Şehir şehir bunların dağılması, dediğim gibi yüksek sezona göre planlanması iyi olur. ”

Bursa’nın kapasitesi yüksek

“Son 10 yılda Bursa’nın otelcilik ve turizm konusunda eksiklerini giderdiğini, açıklarını kapattığını dile getiren Ekmen şöyle devam etti: “Yatak kapasitemiz düşüktü Bursa’da 10 yıl öncesine kadar… Gelen talepleri karşılayamıyorduk. Belli bir sezonda maalesef bunu karşılayamıyorduk. Şu anda yatak kapastesi artrmış vaziyette. Dünyanın bir çok yerinden Bursa’ya turist kafileleri geliyor. Yaz sezonunda Orta Doğu’dan ve Kuzey Afrika’dan gelen misafirlerimiz konaklıyor. Bunlar şehrimizde sadece konaklama ve birebir gördüğümüz turistlerimiz. Sadece turistik şirketleri ihya etmiyor, Kapalı Çarşı esnafının da çok önemli bir müşterisi olmuş durumda”

“Burada önemli olan A,B veya C otelinin tanıtımı değil, Bursa’yı bir marka olarak tanıtmak önemli”

“Uludağ’ımızı biraz daha yükseğe çekmemiz gerekiyor. Burada önemli olan A,B ve C otelinin tanıtımı değil Bursa’yı bir marka olarak tanıtmak önemli. Örneğin bu konuda 20 yıl öncesinde İstanbul’da bir çalışma yapıldı. İstanbul’u öne çıkaralım, Türkiye’yi bir marka yapalım diye. Her şehir için olmalı, oluyor da. Bursa’mızda da bu konuda bir çalışma var. Büyükşehir Belediyesi, halkımız, medyamız, hepimiz el ele verip bunu gerçekleştirmeliyiz”

Öte yandan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), kentin turizm potansiyelini artırmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bursa Vali Yardımcısı Fatih Kadiroğlu, turizmin her çeşidi ile yakından ilgilendiklerini ifade ederek, “Golf turizmi de Bursa'ya yeni bir dinamizm ve enerji katacak” demişti.