SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Akkaya: “Herkes katkıda bulundu”

A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Aziz Akkaya, aldıkları galibiyete rağmen Romanya karşısındaki basketbolun kendilerine yetmeyeceğini söyledi.

Güncellenme: 22:22, 20/02/2016
Akkaya: “Herkes katkıda bulundu”

2017 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde Romanya’yı 56-45 yendikleri maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Akkaya, “Aldığımız galibiyete rağmen Romanya karşısındaki basketbol bize yetmez. Sakatlarımız bulunuyor ancak geçmişten gelen kazanma özelliğimiz var. Herkes katkıda bulundu. Hücumda etkili organize olursak daha iyi takım oluruz” dedi.

Takımın, eski başantrenör Ekrem Memnun ile başlayan bir plan ve programının bulunduğunu vurgulayan Aziz Akkaya, “Önümüzde olimpiyat süreci var. Bu plan ve program doğrultusunda ilerliyoruz. Türk oyuncuların da fazla süre alamaması bizi etkiledi. Tabii üzerimizde baskı var. 35 senedir antrenörlük yapıyorum. Eski milli oyuncular da buradaydı. Yenilseydik onlar da mutsuz olacaktı. Biraz da onlar için oynadık. Galibiyeti onlara hediye ediyorum” diye konuştu.

Akkaya, takımdaki sakat oyuncularla ilgili de şunları söyledi:

“Pelin Derya Bilgiç’in aşil tendonunda sorun var. Tilbe Şenyürek’in ise orta kulağında sıkıntı bulunuyor. Cansu Köksal daha önce sakatlık geçirmişti, yine ayak bileğinin üstüne düştü.”

Milli oyuncu Quanitra Hollingsworth, iyi oynayıp istediklerini aldıklarını belirtirken, Lara Sanders’in yerine davet edilmesinin üzerinde baskı yaratıp yaratmadığı sorusuna da, “Baskı oluşturmad. Her zaman hazırım. Onun sakatlığına üzüldüm. Çağrılacağımı zaten bekliyordum” yanıtını verdi.

Romanya Başantrenörü Miroslav Popov ise Türkiye’nin çok iyi ve tecrübeli bir takım olduğunu ifade ederek, “Türkiye, aleyhimize çalınan iki hücum faulünün ardından farkı açtı. Bu konuda çok kızgınım. O sırada iki ya da üç fark vardı. Bu faullerin ardından fark açıldı, ondan sonrası bizim için çok zor oldu. Türkiye’yi sürekli kovaladık ama yetişemedik” dedi.

Rumen oyuncu Gabriela Marginean da, “Türkiye ile aramızda kalite farkı var. Türkiye, Dünya Şampiyonası’nda ve olimpiyatlarda oynadı. Avrupa Şampiyonası’nda madalya aldılar” şeklinde konuştu.