SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mustafa Denizli’ye şok sözler!

UEFA Avrupa Ligi'nde 1-1 biten Galatasaray Lazio maçından sonra spor yazarları ilginç değerlendirmelerde bulundular.

Selçuk Dereli: O her zaman alışık olduğumuz Avrupa’da farklı bir ruhla oynayan sarıkırmızılıları bu defa göremedik. Hücum hattında beklediği pozisyonu yakalamayınca uzaktan şutlarla Lazio kalesini yokladılar ancak onda da başarılı olamadılar. Bu sonuç rövanş maçı için dezavantajlı. Gelecek adına en ufak bir umut da yok.
Kadir Çetinçalı: Konu Avrupa olunca, Mustafa Denizli belli ki maça damgasını vurmak istemiş. Bu kez çift ön liberolu başladı. Gerçek mevkileri stoper olan iki “Çakma” ön libero Donk ve Chedjou ile. Asıl mevkii sol kanat olan Podolski de zorunlu forvet olunca; tecrübeli Alman da Arena’da ‘Çakma’lar sınıfında yerini aldı.
Mehmet Demirkol: Yasin ve Olcan'ın oyuna girmesini bekliyorum. Bu kadrodan ne beklersin? Rakibin hanesinde '0' yazacak. Orada '1' yazdığı an sistem çökmüştür."
Mehmet Demirkol: "Galatasaray maça bu kadroyla çıkıyorsa Lazio'nun hanesinde sıfır yazmalıydı. Orada 1 yazıyor. 1'den fazla da yazabilirdi. Enteresandır, 5-6 stoperin var ve golü de duran toptan yiyorsun. Plan çöktü. Şimdi yeni bir plana geçmek lazım
Mehmet Demirkol: "Bu 80'lerden kalma bir yaklaşım. Rahmetli Coşkun Özarı, böyle 6-7 tane stoperi oynatırdı ama bir tane santrfor olurdu. Burada santrfor da yok. Bu anlayışı yıkan adam da Mustafa Denizli'ydi ama bir şekilde yine oraya dönmüş.
Şansal Büyüka: Bu beraberlikten sonra elbette “tur ne olur” sorusu akıllara geliyor... Enseyi karartmak istemem ama, dün akşamı da gördükten sonra, şapkadan tavşan çıkarsa, Roma’dan da tur çıkar...
Şansal Büyüka: Maç boyu gördük ki, Lazio her alanda Galatasaray’a oranla daha iyi işler yaptı. Savunmasında, orta alanında, hücuma çıkışlarında. Adamlar deplasmanda oynuyor, enaz dört mutlak pozisyona girdiler, mutlaka galibiyete ihtiyacı olan Galatasaray, son dakikalardaki Umut kafası dışında gol adına umutlanamadı bile..
Ahmet Çakır: Mustafa Denizli'nin Koray Günter (yeni Bülent Korkmaz'ı olabilir mi?) sürpriziyle birlikte bir yığın savunma adamını sahaya sürmesinin ne işe yarayacağını düşünmenin de bir anlamı yoktu. Onun kadar deneyimli ve çaplı bir hocanın enkaz devraldığını kanıtlayabilmek için, şampiyon takımı enkaza çevirmesi karşısında da insan ne diyeceğini bilemez hale geliyor.
Levent Tüzemen: Galatasaray, Roma'da çok zorlanacaktır. Çünkü Lazio mükemmel alan savunması yapıyor. Galatasaray böyle bir savunmayı ancak ayağa çabuk pas yapıp, kanatlardan hızlı bindirmelerle aşabilir. Ama görünen köy Lazio'nun turu geçtiğini söylüyor.
Serhat Ulueren: Peki Selçuk’a ne demeli? Geçen sezon kötüydü, dün ise sahanın tartışmasız en kötüsüydü. Hakeme itiraz edecek gücü bile yoktu. Boş boş koşup durdu. Bu haliyle bırakın oynamayı kulübede bile durmaması lazım.
İlker Yasin: Dünkü Galatasaray’ın performansı, ligin biraz daha üstündeydi. Koray’ın stopere, Chedjou ve Donk’un da geri dörtlü önüne konulması fazla bir şey değiştirmedi. Çünkü motivasyonu olmayan bir kadro vardı sahada. Bu G.Saray’ın Roma’da bu Lazio karşısında turu geçmesi sadece mucizelere bağlı. G.Saray için nekahet dönemi başlamıştır.
İlker Yasin: Bu kadar doymuş, birbirinden kopmuş, heyecanı kaybolmuş futbolcuları, bu saatten sonra Mustafa Denizli bile toparlayamaz. Çin’e giderken “Kader arkadaşlarımı yalnız bırakmayın” diyerek, takımı G.Saray camiasına emanet eden Burak, aslında yaraya parmak basıyordu.
Mert Aydın: Aynı teknik adam 25-30 yıl sonrasında sahaya 3 hücum özellikli oyuncuyla çıkıyor takımdaki stoper özellikli oyuncuların biri dışında tümünü sahaya sürüyor. Evinde İtalya Ligi'nde zor günler yaşayan Lazio'dan gol yememek için gol atamama riskini alıyor. Bu önlemlere rağmen takım, evinde o golü yiyor, yemekle kalmıyor iki stoperin koruduğu orta sahadaki şeffaflık karşısında çaresiz kalıyor.
Mert Aydın: Bir zamanlar bir teknik adam vardı. Kamuoyuyla kavga etme pahasına kritik maçlara en hücumcu kadrolarla çıkar yenilse bile yolundan vazgeçmezdi. 8 yemeyi göze alarak Wembley'e hücum oyuncularıyla çıkar, "Kazanırsam gruptan çıkma şansım var. 1-0 yenilmeyle 5-0 yenilme arasında fark yok" derdi.
Serhat Ulueren: Gerçek olan şu ki; kalite yok, yaratıcılık yok G.Saray’da. G.Saray’da oynamak için çok mücadele etmek, iyi niyetli olmak yeterli olamaz. Eğer o formayı giyeceksen başka hünerlerin olacak. En önemlisi sonuca katkı yapacak yeteneklerin olacak. Elde kala kala Ziraat Kupası kaldı...
Serhat Ulueren: Maç başında Sabri’yi Podolski’nin yanında ileri uçta görünce çok şaşırdım ama dakikalar ilerledikçe Sabri’nin Sneijder’den de Umut’tan da daha verimli oynadığını gördüm. Sabri’nin golü kolay gibi gözüküyor ama Umut o golü atamazdı. Dünkü G.Saray’da Sabri santrfor gibi oynuyorsa artık söyleyecek lafım yok. İşte G.Saray’ın içinde bulunduğu durum böylesine vahim.
Ercan Taner: Peki Galatasaray bu kadar defansif oyuncuyla niye kontratak yapamadı derseniz, bu uzun çalışmayı gerektirir, sürpriz kadrolarla işiniz şansa kalır. Bu sonuç, rövanşta umutlu kalmanızı sağlayabilir ama tek şartla, Denizli'nin en başta yazdığım sözlerinin sahaya yansımasıyla. "Galatasaray ruhu"...
Ercan Taner: İtalya Ligi'nde en can sıkıcı futbolu oynayan; fazla değil, 5 hafta önce, Sportif Direktörü İgli Tare'nin, Udinese maçında takımını seyrederken uyuduğu Lazio karşısında bu kadar defansif taktik fayda getirmiyorsa, hücum arayışında olmak, bozgun getirirdi.
Hakan Ünsal: Mustafa Hoca bu güne kadar büyük tecrübeler yaşadı, çok önemli maçlara çıktı, kritik galibiyetler aldı, unutulmaz zaferler kazandı. Ama şu anda yaşadığı sıkıntı ve içinde bulunduğu durum gibi bir dönem az yaşamıştır. Hocanın eli kolu bağlı desek abartmayız. Bu yüzden çıkardığı kadro şaşkınlıkla karşılanabilir ama elde bu var.
Hakan Ünsal: Mustafa Hoca'nın talebeleri, maç boyunca çok az pozisyona girdi. Bu kadro tercihi ile ilgili bir durum değil. Eldeki hücum oyuncuların ve bu oyuncuların birbiriyle uyumundan, tercih azlığından kaliteye kadar birçok sebep bu kısırlığın nedeni. Diğer taraftan verilen pozisyonlarsa azımsanmayacak kadar fazlaydı. İtalya'daki maç her şeye açık.
Erman Toroğlu: G.Saray'ı izliyorsun ite-kalka futbol oynuyorlar. Düşünün, kaç tane gol kaçırdı G.Saray, Lazio'yu güç pozisyona kaç kez düşürdü ki, Lazio da öyle aman aman bir takım değil. Uzun lafın kısası şu G.Saray keyif vermiyor. Denizli'nin bu takıma bir şey veremeyeceği belliydi. Denizli ile G.Saray seneye devam edecek mi?
Erman Toroğlu: Lazio, beraberliğe razı, deplasmanda oynuyor. G.Saray'a da galibiyet lazım. Kadroları alıyorsunuz elinize, G.Saray'ın kadrosuna baktığınızda 11 oyuncunun 8 buçuğu defans, 2 buçuğu hücumcu. Bu 2 buçuğun bir tanesi Sneijder, bir tanesi Podolski, buçuk olan da Selçuk.
Erman Toroğlu: Hani Mustafa Denizli hep söylüyor ya "Ben hücum ederim, galibiyete oynarım" diye.. Yaşlandıkça iyice korkaklaşmış. İkinci yarı başlıyor, yine hücumcu sokmuyor oyuna. Maçın bitimine 3 dakika kalmış, eğer sakat değilse Sneijder'i oyundan alıyor, Yasin'i oyuna sokuyor. Anlamak mümkün değil! Belki bir top gelir, vurur, kaleyi bulur. Bunu yapabilecek bir adam Sneijder!