SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Masa Tenisi Federasyon Başkanı Oktay Çimen, “Henüz garanti kota alan sporcumuz yok ama, bir aksilik olmazsa iki sporcumuz Rio’ya gideceklerine inancım tam” dedi. Rio Olimpiyatlarına için Kota mücadelelerinin devam ettiğini açıklayan başkan Oktay Çimen, Olimpiyatlara gitmenin çok zor olduğunu ifade ederek şu açıklamalarda bulundu:

“Melek Hu, şu anda Dünya sıralamasında 21. Sırada. Ancak, kota müsabakaları devam ediyor. Üst sıralarda bulunan bir sporcuyu yendiğiniz zaman çok yüksek puanlar alıyorsunuz. Ama, aynı şekilde alt sıralardan bir sporcuya yenildiğinizde de çok yüksek puanlar kaybedebiliyorsunuz. Bu nedenle henüz garanti olmasada, Melek ve Ahmet, olimpiyat kotasını alacaklarına inancım tam. Yıllardır puan toplayan sporcularımızdan Melek Hu Dünya klasmanında 21. Sırada. Ahmet Li ise, 16. Sırada ve Merve Menge’de kota mücadelesi veriyor. 4 yıldır toplanan puanlar, Dünya federasyonu tarafından sıralamalar 1 Mayıs 2016 tarihinde açıklanacak. 2012 Londra olimpiyatlarına Dünya sıralamasında Melek Hu, 26. Olarak katılmıştı. Görüntü garanti gibi, ama biz sıralamalar açıklanmadan garanti görmüyoruz.”

AVRUPA KITASI ELEMELERİ 6-10 NİSAN’DA

Avrupa kıtası masa tenisi olimpiyat elemeleri’ 6-10 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak diyen Çimen: “elemelere yaklaşık olarak 300 sporcu katılacak. Puan açısından bizim için çok önemli bu şampiyona. Ardından puanlı turnuvalar var. İnşallah bir aksilik olmaz ve biz istediğimiz sıralamalarda yer alır ve Rio’ya 2 sporcu ile katılırız” ifadesini kullandı

MELEK HU, ROL MODEL

Melek Hu’nun çok örnek bir sporcu olduğunu belirten başkan Çimen:

“O Dünya sıralamasında ve Avrupa’da çok önemli bir sporcu. Milli takımdaki kızlarımızın onu idol ve rol model olarak görüyor. Melek, sporcularımıza çok şeyler kattı. İnşallah sporu bıraktıktan sonra Milli takımımızda antrenör olarak devam eder. Zaten kendisi de Türk vatandaşı ve ülkemizden gitmek istemiyor. Bütün Avrupa ülkelerinde Çin’li sporcular var. Bizde 3 yıl önce Bora Vang vardı. Babası vefat edince, Annesini yalnız bırakmamak için ülkesine döndü. O da, çok örnek bir sporcuydu”

MASA TENİSİNDE ARTIK YABANCI GETİRMEYECEĞİZ

Masa Tenisinde çok güçlü bir alt yapının geldiğini belirten Başkan Çimen, son olarak şunları söyledi:

“Yakın bir tarihte yabancı sporcuların yerine yenilerini getirmeyi düşünmüyoruz. Çok güçlü bir alt yapımız geliyor. Yıldızlar ve Gençlerde Avrupa’da artık kürsüye çok rahat çıkıyoruz. İnanıyorum, 2020 olimpiyatlarına Türk sporcularımız ile gideceğiz. Devletimiz ve Spor Bakanlığımız, tüm imkanları olimpiyatlar için seferber etmiş durumda. Doğru adımların atılma zamanıdır. Beklentileri karşılamak gerek. Bizler görevde kalsakta, kalmasakta devamlılık olmalıdır. Gençlerde ve Yıldızlarda son dönem içerisinde sürekli kürsüye çıkıyoruz. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda, bu sporcularımızın büyüklerde de kürsüye çıkacaklarına inancım tamdır. Göreve geldiğimizde lisanslı sporcu sayımız 2 Bin 500 civarındaydı. Bu güne baktığımız zaman, sporcu sayımız 110 Bin civarında ve 37 Bin aktif sporcumuz var. Eskiden sadece yılda iki veya üç turnuva yada, Türkiye şampiyonası yapılırdı. Şimdi ise, tüm liglerde her hafta maçlar oynanıyor. Bu nedenle, devamlılık olmalıdır diyorum”