SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Çakma Galatasaray

Performans olarak son 20 yıldaki kendi ortalamasını yakalayabilseydi Galatasaray, bu Lazio'yu ilk ayakta yere sererdi.

Artık Galatasaray bildiğimiz arması Aslan olan takım değil. Mustafa Denizli'nin tercihlerini tartışır, eleştirebilirsiniz ama asıl sorun şu; son 4 yılda 4 başkan, 5 teknik direktör değişikliğinin getirdiği transfer yanlışları Galatasaray'ı istikrarsız, özgüvensiz sıradan bir takım haline dönüştürdü.

Sağbek Denayer, orijini stoper, zorunlu olarak stoper soyunmuş; yani son yıllarda argodaki sahte anlamanı gelen “Çakma Stoper”. Bildiğimiz sol bek Hakan Balta ise çakma stoper.

Konu Avrupa olunca, Mustafa Denizli belli ki maça damgasını vurmak istemiş. Bu kez çift ön liberolu başladı. Gerçek mevkileri stoper olan iki “Çakma” ön libero Donk ve Chedjou ile. Asıl mevkii sol kanat olan Podolski de zorunlu forvet olunca; tecrübeli Alman da Arena'da ‘Çakma'lar sınıfında yerini aldı. Bu kadar değişikliğin ardından golü de Sabri atınca tuhaf bir maça geldiğimizi anladık. Henüz asıl mevkii Google'da bile belirlenememiş olan Sabri'nin, golden sonraki kayarak sevinci de çakma idi ama Drogba'nın kayışı kadar orijinaldi!

Bir takımın omurgası böylesi “Çakma” yapı taşları ile oluşturulursa, başarı mucize ötesi bir durum. Mevkiler değişikliği ile birlikte çoğu ilk kez bir arada oynayan ve 5'i stoper olan 11 adam. Bu yüzden pas akışkanlığı sağlanamıyor. Gerektiğinde adam eksiltip, rakip savunmanın dengesinin bozacak tek bir elemanın olmaması da Galatasaray'ı sıkıcı bir hale getiriyor. Düşünün ki bu takımın adam eksilten yegane oyuncusu Chedjou. Bu yüzden rakip savunmanın dengesini bozmak ve pozisyon bulmak güçleşiyor.

Sabri'nin golünde eğrisi doğrusuna denk geldi yerimizden fırladık. Ve devamında Denayer muhteşem bir dokunuşla Matri'den topu çalarken, Lazio acaba gol atamaz mı diye bir ümit doğdu. Ardından Donk otobanda kamyonun bisiklete çarpması gibi tuhaf bir faul yaptı ve 5 stoperin arasından Saviç kafayı çakınca Denizli ne yapsın dedim. Bu sahadaki 11, her golü yiyebilirdi ama kafa golü yememeliydi.

Bu golle birlikte tur için avantaj Roma'ya doğru yönelirken, maçın genelinde galibiyete yakın olan net pozisyon bulan İtalyan ekibi idi. Denizli oyuncu değişikliğinde ciddi rötar yaparken, yaptığı ilk değişiklikte de takımın iyilerinden Carole'i çıkarınca umut hepten bitti.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek