SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2017 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde oynayacağımız Romanya ve İsrail maçları öncesinde Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı (Potanın Perileri) Başantrenörü Aziz Akkaya, takım kaptanı Şaziye İvegin Üner ve milli oyuncular Kübra İmren Ekşi ile Işıl Alben antrenmanlarını gerçekleştirdikleri Abdi İpekçi Spor Salonu’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Aziz Akkaya grupta ki ilk 2 maçı kazındıklarını belirterek amaçlarının gruptan lider çıkmak olduğunu söyledi. Aziz Akkaya Bu hafta oynayacağımız iki maç bizim açımızdan çok önemli. Romanya da iki maçını kazandı. Bizim kalitemiz ve elde ettiğimiz dereceler iki maçı kazanacağımızın belirtisi. Sakat oyuncularımız var. Az zamanımız oldu hazırlanmak için. 4 günlük kamp süreci bu. Eleme grubundaki iki maçı da kazanıp grup liderliğini garantilemek istiyoruz. Kasım ayında yapılacak maça rahat çıkmak istiyoruz. Önümüzde uzun bir süreç var. Avrupa elemlerinden sonra olimpiyat elemeleri var. Bütün oyuncularımızı olimpiyat elemelerinde hazır duruma getirmek istiyoruz. Daha önce Londra’daki 2012 Olimpiyatları’ndan sonra peş peşe 2 defa olimpiyat oynayan takım olarak tarihe geçmek istiyoruz. Bütün oyuncularımız bunun farkında, tecrübeleri de var. Olimpiyat elemlerini geçip, madalya alıp, Türk basketbol tarihine geçmek istiyoruz. Çünkü olimpiyatlarda alınan takım madalyası yok. Bunun için uğraşıyoruz. Önümüzdeki süreç içerisinde hepinizin desteğini bekliyoruz. Oyuncuları hazırlayan kulüpler. Onlara da teşekkür ediyorum. Federasyon olarak oyuncuları hazır tutmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİZ OLİMPİYATLARDA MADALYA ALMAK İSTİYORUZ”

‘Potanın Perileri’ kaptanı Nevriye ve tecrübeli oyuncu Birsel’in kadroda yer almaması ile ilgili olarak Akkaya şunları söyledi:

“Uzun bir süreç. Herkesi denemek istiyoruz. Nevriye ve Birsel’in olmayışından dolayı herkesi denemek istiyoruz. Sanders da yok. Pelin de sakat. Onlar bizim için her zaman bu takımın elemanı. Onlar bu süreçte olimpiyat elemelerinde aramızda olacak. Bütün oyuncularımızı hazır tutmak istiyoruz. Onların burada olmayışının sebebi budur. 25 kişilik geniş bir kadromuz var. Bu oyuncularımızın da hakkını yememek lazım. Bu 25 kişiden en iyi 12 kişiyi olimpiyat elemelerine hazırlamaya çalışacağız.”

A Milli Takımın hedefinin peş peşe 2 defa Olimpiyatlara katılmak olduğunu da belirten Aziz Akkaya, “Biz iyi oldukça elemelerden çıkamamak gibi bir durumumuz yok. Yeter ki biz tam takım olalım, sağlam olalım. Son yıllarda aldığımız başarılar bu takımın her işin üstesinden geleceğinin sonucudur. Biz Avrupa Şampiyonası’nda iki tane maç kaybettik. Geri kalan maçlarımızı kazandık. Şanssız kaybettik. O yüzden beşinciliğe düştük. Bu takım herkesi yenecek güce ve kapasiteye sahip. Kurada kim çıkarsa çıksın, biz olimpiyatlarda madalya almak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“HEDEFİMİZ NAĞMALUP AVRUPA ŞAMPİYONASI’NA GİTMEK”

Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımının kaptanı Şaziye İvegin Üner ise “Hedefimiz bütün maçlarımızı kazanıp nağmalup Avrupa Şampiyonası’na gitmek” dedi.

Şaziye “Romanya maçını kazanıp 3’te 3 yapıp avantajlı gitmek istiyoruz. Hedefimiz bütün maçlarımızı kazanıp nağmalup Avrupa Şampiyonası’na gitmek. Romanya diğer ekiplere göre iyi bir ekip gözüküyor. İnşallah orada maçı kazanıp ülkemize döneceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

‘Potanın Perileri’nin gençleştiğini ve yeni genç oyuncularında çok başarılı olduğunu belirten Şaziye, “Rio Olimpiyatlarına da katılmak istediklerini belirtti. Tecrübeli oyuncu Olimpiyat elemelerinde iyi ve avantajlı bir grupta olduklarını ifade ede Şaziye, İnşallah 2016’da tekrardan Rio’da olacağız. Olimpiyalara gitmek için bütün rakiplerimizi yenmek gerekiyor. Fransa olur, başka bir takım olur. Grupta birinci olup, diğer tarafın ikincisiyle oynamak isteriz. Fransa geliyorsa, onu yenip devam etmek istiyoruz” dedi.

“HEDEFLERİMİZE ADIM ADIM BAKACAĞIZ”

Milli basketbolcu Kübra İmren Ekşi ise “Sezon içi kampı olduğu için herkes takımdan hazır geldi. İnşallah Romanya’dan iyi bir sonuç alıp İsrail maçı hazırlıklarına başlayacağız. İsrail oynadığımız bir takım. Hedeflerimize adım adım bakacağız. Bu takımdaki genç oyuncular takımdaki tecrübeli oyuncularla bir arada olmuş oyuncular hep. Takımdaki genç oyuncular kendi takımlarında süre buldukları için deneyimli oyuncuların yerini dolduracaktır” diye düşünüyorum ifadelerini kullandı.

“ENERJİSİ ÇOK YÜKSEK BİR TAKIMIZ”

Takımın yıldız ismi Işıl Alben de kısa bir değerlendirme yaptı. Işıl kendilerini 2 zor maçın beklediğini belirtirken şunları söyledi

“Romanya uzun süredir oynamadığımız bir ekip. Öncelikle o maça odaklanıyoruz. Sonrasında İsrail deplasmanı. Zor bir deplasman olacak. Çok enerjisi yüksek bir takımız. Diğer maçlarda çok iyi mücadele ettik. Burada da mücadelemizi sürdürüp, iki de iki yapmak istiyoruz”