SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Lazio: Maç önü inceleme

18 Şubat 2016

LAZIO 17 ve 19. haftalarda deplasmanda karşılaştığı Inter ve Fiorentina maçlarını kazanmakla kalmadı ‘taktik disipline sadık kalmak' açısından önemli veriler elde etmemizi de sağladı. Lazio, Fiorentina maçında bulduğu pozisyonları yaratma konusunda sıkıntılar yaşamıştı. Lazio öncelikle rakibine boş alan bırakmamak, pas açılarını kapatmak, sonrasında orta sahada boşta kalan topları alarak hızlı hücuma çıkma prensibiyle 90 dakikayı tamamlamıştı. Zorlandıkları Genoa ve Udinese maçlarında ise Fiorentina'ya kurdukları tuzağın içine düştüler. Bu iki maçta Biglia'nın olmayışı ise rakipler için ciddi avantajdı. Biglia savunma özelliklerinden ziyade, Milinkoviç ve Parolo'nun arkasında defansın önünde gerektiğinde sol,gerektiğinde sağa yaklaşarak üçgenler kuran ve pas merkezi olan lider oyuncu. Ön alan baskısında doğru savunma yapılırsa -ki Mancini deplasmandaki Juventus maçında Pirlo üzerine Wesley'i yollamış ve Pirlo ilk direkt pasını 44. dakikada atabilmişti- ve Lazio'nun pas merkezi stoper Hoedt olursa, Galatasaray oyunun ibresini belirli bir ölçüde kendi tarafına çevirebilir.

GALATASARAY'IN mevcut oyun formasyonu ve kurgusu istenilen seviyede olmadığı gibi, ilerleme de kaydedebilmiş değil. Dörtlü savunma ve mevcut orta saha ile sorunlar devam etmekte. Mustafa Denizli Genoa ve Udinese maçlarını referans alarak saha içi formasyon ve kurguyu değiştirirse taraftarı ve rakibi olumlu yönde şaşırtabilir. Galatasaray'ın mevcut kadrosu çalışamamış olmasına rağmen şu kurguyu oynayabilecek oyuncu yapısına sahip. BU şablonda oyun içi pozisyon kaymalarında sıkıntı yaşayacak olsa da rakibini Hoedt ile uzun top oynamaya mecbur edip hem topun kendisinde kalmasını hem savunma geçişi problemini hem de rakibi eksik yakalayarak hücum zenginliğini arttırabilir.

KÖŞE vuruşlarını dışa kavisli yakın direğe, alt pas çizgisinin kesişme noktasına doğru kullanıp tehlikeli oluyorlar. Ryan Donk, Melo'dan boşalan ön alan sorumluluğunu almaz ise Mersin deplasmanında yenilen ilk golün tekrarı yaşanabilir. Podolski sırtı dönük pas ister ve stoper Mauricio'yu alanından uzaklaştırabilir ise Mauricio erken kart problemine girebilir.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek