SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Demirbakan: “Hak eden kazansın”

PTT 1. Lig'inde şampiyonluğa oynayan Vartaş Elazığspor'un teknik direktörü Coşkun Demirbakan, bu hafta oynayacakları Alima Yeni Malatyaspor maçını değerlendirirken, "Hak eden kazansın" dedi.

Güncellenme: 17:22, 17/02/2016
Demirbakan: “Hak eden kazansın”

Puan cetvelinde 37 puanla lider Adanaspor’un 2 puan gerisinde 35 puanla 5’inci sırada yer aldıklarını hatırlatan Coşkun Demirbakan, basın toplantısı düzenledi. Karşılaşmaya iyi hazırlandıklarını vurgulayan Coşkun Demirbakan, şöyle konuştu:

“İyi bir maç olmasını, sportmenlik içerisinde temiz bir maç izlenmesini diliyorum. Hava da güzel olacak. Haksız kazanacağıma hiç kazanmayayım. Derbinin adına yakışır şekilde iyi bir maç olur. Tekrar ediyorum hak eden, iyi oynayan kazansın.”

“AYKUT KOCAMAN, HAKAN ŞÜKÜR, TUNCAY ŞANLI VE BURAK YILMAZ’I İLK BEN OYNATTIM”

Coşkun Demirbakan, A milli futbol takımında forma giyen 4 santrfor Hakar Şükür, Aykut Kocaman, Tuncay Şanlı ve son olarak Çin’e transfer olan Burak Yılmaz’ı ilk defa kendisinin oynattığını belirtti. Coşkun Demirbakan, Çin’e transfer olan Burak Yılmaz’ı A takımda ilk kez oynattığını öne süren Yılmaz Vural’ın sözlerine atıfta bulunurken şunları söyledi:

“Şimdi birilerinin yalan söylediği çıkacak ortaya. Senelerdir maalesef Türkiye’de medyaya yakın kişiler, ilişkileri olan kişiler, İstinye Park’ta, fazla oturanlar, Ataşehir caferlerinde fazla oturanlar; insanlar lobi yaratarak hiç ilgileri olmadığı şeylere sahip çıkıyorlar. Burak Yılmaz’ın babası gündeme getirdi; maç öncesi röportajda ben zannediyorum bütün Türkiye biliyor. Milattan önce de olmadı bu, yeni bu olayı bilenler de yaşıyor şu anda. Geriye gidersek Hakan Şükürleri, Aykut Kocamanlar’ı, Tuncay Şanlılar’ı ilk oynatan benim. Milli takıma 3 tane santrafor geldi; Hakan Şükür, sonra bayrağı Tuncay Şanlı aldı ve sonra da Burak Yılmaz aldı. Üçünü de ilk oynatan biziz, ben zannediyorum biliyorlardır. Biraz da komiğime gitti. Şimdi herkes, ‘siz mi? Siz mi?’ diyor. Bunları söylemeyi istemezdim. Gündeme gelince, sağ olsun Burak’ın babası Fikret hoca kendisine teşekkür ediyorum, beni de zor durumda bıraktı. Sevmem böyle şeyleri. Millet nasıl biliyorsa bilsin, zaten herkes sahipleniyor. İyiliği başarıyı sahiplenme huyumuz çok. Başarının anası, babası çok olur, başarısızlık yetim.”

“HAKAN ŞÜKÜR, SAKARYA’DAN BURSA’YA GİTTİ”

Çin’e transfer olan Burak Yılmaz’a başarılar dileyen Demirbakan, bir zamanlar Galatasaray ve Milli Futbol Takımı’nın da başarılı santraforu Hakan Şükür’ün de Sakarya’dan Bursa’ya gittiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Çin’de Burak Yılmaz’a başarılar dilerim. Ben Antalyaspor’a gittiğimde birinci maç, gittiğimde ikinci antrenmanda alt yapıdan gelen 3-4 çocuk vardı. Biri Şamil, tabi Şamil de oynadı ama Şamil onun kadar popüler olamadı. PTT liglerinde oynadı. Burak’ı antrenmanda gördüm, git kulak, burun boğaza bir görün dedim, Öbür gün de ameliyat ettirdik. Ondan sonra da devamlı ilk 11’de sezon sonuna kadar hep oynadı. Diğer sezona başladık yine oynadı. Ama bazıları çıkıyor televizyona, (Ben şöyle yaptım, ben böyle yaptım) diyor. Biz de gülerek izliyoruz. Fakat röportajı yapan insanların derin futbol bilgileri fazla değil, adam sormuyor yani, (Arkadaş senden önce bu oynuyordu) demiyor. Mesela Hakan Şükür’ü sahiplenen, Hakan Şükür Sakarya’dan mı Bursa’ya gitti? Bursa’dan mı Sakarya’ya gitti? Sakarya’da oynayıp gitti Bursa’ya, demek ki oynamış. O birileri onu ilk oynatmamış. Ama maalesef röportajı yapanların derinlemesine bilgisi olmadığı veya bildikleri halde kırmamak için böyle senelerdir aynı şeyleri dinliyoruz. Biz yetiştirdik demiyoruz, yetiştirme ayrı bir şey. Biz alt yapı hocası değiliz ki biz yetiştirdik diyelim. Üst yapı hocası alıp da onu oynatmıyorsa, güvenip de sahaya 17-18 yaşında sokmuyorsa, istediğin kadar yetiştir. Türkiye’de böyle çok futbolcu heder oldu gitti. Bilmeden çok yıldızlar harcandı. Üst yapı hocasının ona güvenip oynatması, mesela Okay Yokuş var 16 yaşında PTT 1’inci Liginde oynadı. Aytaç Kara 17 yaşında, Ali Şeşal öyle. Bunlar milli takıma gitti hep. Demedik ama biz oynatıyorduk. Bunu da öğrenmiş olsunlar.”

“HANGİ HOCA BİR TANE FUTBOLCU ÇIKARDI?”

Türkiye’de bulunan antrenörlerin altyapıya önem vermediğini iddia eden Coşkun Demirbakan, son olarak şuları söyledi:

“Şu anda Türkiye’de gündemde olan hocalar, medyanın şu hoca iyi, bu hoca iyi dediği sıralamaya koyduğu bazı hocalar var. Bunların bana söyler misiniz? Kaç tanesi, bir tane futbolcu çıkardı? Bir tane diyorum. Şunu alalım, bunu alalım, 3 tane santrafor, iki tane daha alalım, 2 sağ bek var, 3 tane daha alalım, 3 stoper var, 5 tane daha alalım, aşağıda hiç mi çocuk yok? Bir tane eksik al, oynat cesaret edemediler, onun için çok yıldız kayboldu. Benim onlardan fazlam, oynatırım ve oynattım da. İnanırım oynatırım, hepsi de bizi mahcup etmedi, hepsi de bir yere geldi. Defalarca A Milli Takım’da oynadılar.”