SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Savunma olmadan asla

15 Şubat 2016

Beşiktaş'ta Ersan'ın gönderilmesi ve Rhodolfo'nun sakatlanmasından sonra defansif anlamda sıkıntı başladı. Her ne kadar hücumda iyi oynarsan oyna, savunmadaki hatalar pahalıya mal olur. Şampiyon olmak istiyorsan az gol yiyeceksin. Biri İsmail'in, bir diğeri de Sosa'nın pasında net pozisyonları harcayan Gomez, bunları skora çevirmiş olsaydı, maçın gidişatı çok değişecekti. Siyah-beyazlılarda hücum ve orta saha alışık olduğumuz şekilde başarılıydı ancak aynı şeyleri yukarda ifade ettiğim gibi savunma için söyleyemiyoruz. Necip ve Alexis bu yükü kaldıramayacak gibi gözüküyor. Şenol Güneş bundan sonra nasıl önlem alır, bu da ona kalmış. Bu savunma ile Şenol hocanın işi zor. Beşiktaş forvetleri yediklerinden fazla atmak zorunda. Yoğun maç trafiği de Beşiktaşlı futbolcuları fizik olarak yıpratabilir. Şenol hocanın Quaresma ve Cenk hamlesi yerindeydi. Sonrasında beraberliği yakaladılar. Sosa ve İsmail kanatları çok iyi kullandı.

Ama bana göre maçın gidişatını etkileyen en önemli faktörlerden biri de hakem Ali Palabıyık'ın kararlarıydı. Genel olarak hakemlik tekniğini başarılı bulduğum Palabıyık, dün gece kritik hatalar yaptı. Mehmet Batdal'ı ikinci sarı karttan atmayarak önemli bir hata yaptı. Üç Başakşehirli futbolcuya öyle kartlar gösterdi ki onların da uzaktan yakından alakası yoktu (Sadece Mehmet Batdal sarıydı!). Başakşehir'de Doka ve Emre takımlarını iyi yönetti. Eğer savunmada biraz daha dikkatli olsalar kazanmaları işten bile değildi.

MAÇIN ADAMI

Quaresma oyuna girip maçı çeviren adam oldu. Hem hareketlilik getirdi hem de müthiş bir asist yaptı.

HAKEM NOTU

Ali Palabıyık bu maçta formda değildi. Kritik kart hataları yaptı. Birinci yardımcı Fevzi Demirhan'ın gol iptal kararı doğruydu. Diğer yardımcı Serkan Çimen'in Beşiktaş aleyhine kaldırdığı iki ofsayt kararı da hatalıydı.

 

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek