SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Pereira’nın kurgu ve ritüelinden…

12 Şubat 2016

Öyle bir 45 dakika oynandı ki, “Maden Tetkik Arama, Veysel Sarı'nın bölgesinde bor madeni yatağı bulduk” açıklaması yapsa inanacak haldeydik. Fenerbahçe kadrosunu gördüğüm anda aklıma deplasmanda oynanan Celtic maçı geldi. Maçın son bölümünde oyuna Ba dahil olmuş ve Fenerbahçe 3'lü defans kurgusuyla oynamıştı. Kadlec'in orta sahada Josef ve Topal'ın bölgesinde oyuna başlaması, Vitor Pereira'nın kurgu ve ritüelinden vazgeçmeyeceğinin de bir kanıtı olarak akşama damgasını vurdu. Oysa Alper-Ozan-Diego orta sahası hem daha dinamik hem de rakip yerleşimi bozan efektif bir üçlü olurdu. Zira geçen sene Ozan Tufan Bursaspor'da Belluschi ve Josue ile lige imzasını atmıştı. Kasımpaşa'nın önemli eksiklerinin olması ve Rıza Çalımbay'ın da bizi şaşırtmayan tutucu kadro ve formasyonu Fenerbahçe'nin kopuk kopuk da olsa, oyuna hakim olmasına yetti.

Oysa Omeruo, Ado Den Haag kariyerinin büyük bölümünü sağ bek olarak geçirmişti ve Veysel'in neler yapamayacağı da gayet ortaydı. Fenerbahçe sağ bekte Veysel'in oynayacağı ihtimaliyle taktik çalışmışken, Rıza Çalımbay'ın Omeruo'yu sağ beke koyarak rakibinin çalışılmış ezberini bozması gerekiyordu. Ozan Tufan'ın alışık olduğu 8 numaraya geçmesi, Diego'nun Ozan dinamizmine ayak uydurması gelecek haftalar için Vitor Pereira'nın kafasında muhakkak olumlu yönde izlenim bırakmıştır. Yine de Kadlec'in Alves ile birbirlerinin alanına girdiği 8 dakikalık zaman diliminde Fenerbahçe'nin biri şut olmak üzere Del Valle'ye 2 pozisyon verdiğini hatırlatalım çünkü 8 dakikalık dilimde Fenerbahçe 1 ve 3. bölgelerinde mesafe 50-60 metreye çıkmıştı.

Şubat ayında takımın Van Persie ile oynamayı öğrenmesini esasında olumlu bir gelişme değil. Gol öncesi harika verkaçlara rağmen, Van Persie'nin anahtar pası atması kadar o bölgede bulunması daha önemli. 25. dakikada kafa vuruşuyla değerlendiremediği pozisyonda, Nani öne hareketlenirken arka direğe kaçması gol kadar değerli ve güzeldi. Fernandao, Van Persie'nin ilk 45 dakikada kendine yarattığı alanları yaratabilecek oyun zekasına sahip değil ki klas ve beceri farkını da bu yaratıyor.

Not: Kjaer nasıl savunma lideri olunur?Sorusunun cevabını bir kez daha verdi

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek