SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ali ERDOĞAN / ÖZEL HABER

Yüzme Federasyonu'nda skandal zincirine bir halka daha eklendi. Federasyonun 2016 yılı faaliyet programında yer alan Marmaris Belediyesi Kapalı Yüzme Havuzu'nda 29- 31 Ocak 2016 tarihleri arasında yapılan Olimpik Kulaçlar Yüzme Kış Final Müsabakaları'nda hakem komedisi yaşandı. Yüzme Federasyonu Merkez Hakem Kurulu, adil hakem atamaları yapması beklenirken talimatlara aykırı olarak müsabakalarda kendilerine de görev verdi.

TAM BİR KOMEDİ

Müsabakalarda Merkez Hakem Kurulu üyeleri olan Dündar Aydınlı, Yücel Yılmaz, Bülent Erdem, Selim Doğan Otobüs, Ahmet Salgın, Ali Gürler, Bayram Özbal ve Gürhan Bencan hakem olarak görev yaptı. Diğer federasyonlardakiMHK üyeleri müsabakalarda görev almazken, Yüzme Federasyonu faaliyetlerinde hakem olarak görev yapanMHK üyelerinin aynı zamanda kendilerini nasıl denetledikleri de ayrıca bir muamma. Çünkü gözlemcileri de MHK atıyor ve yüksek puan almaları şaşırtmıyor.

MHK'NIN YETKİLERİ

Yüzme Federasyonu tarafından yayınlanan talimatta MHK'nın görev ve yetkileri arasında hakemlerin atanması ile ilgili şu ifadeler bulunuyor: Federasyonca düzenlenen bütün resmi yarışmalara, FINA veya LEN tarafından düzenlenen yarışmalar dışında ülkemizde yapılan uluslararası yarışmalara ve Federasyona hakem talebinde bulunan bütün resmi ve özel kuruluşların düzenledikleri yarışmalara hakem ve gerekirse gözlemci, müsabaka direktörü tayin etmek, federasyon faaliyet programında bulunan müsabakaların baş hakemini ve çıkış hakemini belirlemek.