SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’nin Portekizli çalıştırıcısı Vitor Pereira’nın Fernandao’yu tercih edip Van Persie’yi  yedek tutmasını yorumcular da eleştiriyor. Ancak asıl vurgu Portekizli çalıştırıcının hücum planının olmadığı yönünde…

İşte yazarların Van Persie – Fernandao krizine yorumlar:

ABDÜLKERİM DURMAZ

“Kesinlikle Van Persie oynamalı. Bu sorunun sorulması bile bence hata. Bunun tartışması olmaz. Oyunu orta alana yıkıp, rakibi baskı altına alabilecekseniz ikisi birden oynar. Ancak tek santrfor oynayacaksa bu oyuncu kesinlikle Van Persie'dir. Pereira'yı ilk gördüğümde soracağım, “Fernandao, Van Persie'nin yapamadığı neyi yapıyor?” diye. Hollandalı, Fernandao'yu güreş hariç her branşta yener. Fernandao piştide bile yenemez, o da zeka gerektirir çünkü…”

MEHMET DEMİRKOL

“Santrafor tercihinin hiçbir önemi yok. Fenerbahçe topu o bölgeye getirmekte zorluk çekiyor. Bir hücum planı yok. Eğer hücum planı olsaydı Van Persie uçardı. Fernandao oynamalı mı diye bir fikir ortalıkta dolaşmazdı.”

NEZİH ALKIŞ

“İkisi de böylesine şöhretlerin bulunduğu Fenerbahçe'nin santrforu değil. Van Persie'nin sadece adı kalmış. Eğer formda olsaydı Manchester United kendisini bırakmazdı. Büyük futbolcu maç çeviren adamdır. Ligde ikinci yarı başladı, Van Persie hala takıma uyum sağlayacak. Sahada geziniyor. Fernandao ise dağınık. Olmayacak goller atıyor, akıl almaz goller kaçırıyor. İlla birisi oynayacak derseniz, o zaman Fernandao derim.”

MERT AYDIN

“Fenerbahçe’nin bir puan kaybıyla şampiyonluğu kaybettiğini söyleyemeyiz. Ama şu hücumdaki işbölümü düzelmediği sürece bir takım sıkıntıların devam etmesini bekleyebiliriz. Van Persie ile ilgili tek soru işareti fiziksel durumu. Yoksa Van Persie mi Fernandao mu gibi bir sorunun sorulması doğal değil. Fenerbahçe'nin şu andaki hücum yapısı verimsizliğin nedeni. İkisi birlikte oynamalı.”

SELÇUK DERELİ

“Van Persie gibi dünya çapında bir oyuncun var, sen ona PAF takımından gelmiş muamelesi yapıyorsun Pereira, bu doğru değil. Sen onu oynatmalısın. Kulübede oturtarak Hollandalı yıldızı kaybediyorsun. Geçtiğimiz yıl Manchester United'da oynayan bir futbolcudan bahsediyoruz. Fernandao da iyi bir golcü olabilir ancak ikisinden biri oynayacaksa bu kesinlikle Van Persie olmalı…”

OĞUZ TONGSİR

“Van Persie oynar. Maalesef gerçek Van Persie'yi Türkiye'de bir türlü izleyemedik. Fenerbahçe ile arasında bir kan uyuşmazlığı var. Ama benim oyum her zaman Hollandalı yıldızdan yana. Fernandao evet iyi bir oyuncu ama hiçbir zaman dünya yıldızı olan Van Persie ile teraziye çıkamaz.”