SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Antalya Kültürlerarası Diyalog Merkezi (AKDİM), 41 ülkeden futbol tutkunlarını turnuvada buluşturdu. ‘Hayal ettiğiniz yerde kardeşçe el ele’ sloganıyla gerçekleştirilen AKDİM Uluslararası Futbol Turnuvası'nda barış, kardeşlik, dostluk saygı ve sevgi mesajı verildi.

Afrika'dan, Rusya'dan Avrupa'dan ve dünyanın çeşitli ülkelerinden futbol tutkunlarının katıldığı turnuva profesyonel maçları aratmadı. Turnuva boyunca farklı ülkelerin ter döktüğü organizasyonda Şampiyonlar Ligi müziğinin çalması da oyunculara farklı bir hava kattı.

Organizasyon hakkında bilgi veren AKDİM Genel Sekreteri Uğur Kepir, Antalya'da yaşayan yerleşik yabancılara yönelik farklı platformda çeşitli etkinlikler düzenlediklerini, spor platformunun da uluslararası bir futbol turnuvası organize ettiğini söyledi.

Foto: Cihan - Turnuva çekişmeli maçlara sahne oldu

Foto: Cihan – Turnuva çekişmeli maçlara sahne oldu

KARDEŞLİK MESAJI

Bu organizasyonda sporla barış, kardeşlik, dostluk saygı ve sevgiyi göstermeyi istediklerini kaydeden Uğur Kepir, “Yaklaşık 41 ülkeden buna da 41 kere Maşallah demek lazım. Özellikle Afrika'dan, Rusya'dan, Avrupa'dan ve dünyanın değişik 41 ülkesinden insanlar geldiler. Burada hep beraber kardeşçe güzelce bir turnuva yapıyoruz” dedi.

Düzenledikleri organizasyonda futbolun kavgasız gürültüsüz dostluk ve hoşgörü içerisinde de yapılabildiğini gördüklerini belirten Kepir, tüm dünyadan gelen kardeşlerinin bunu gösterdiğini, siyah, beyaz renk fark etmeden herkesin katıldığı çok renkli bir turnuva olduğunu açıkladı.

Uluslararası futbol turnuvasında gerçek şampiyonları ve gönüllerin şampiyonunu ağırladıklarını ifade eden AKDİM sekreteri Kepir, Antalya gibi güzel bir şehirde Şampiyonlar Ligi'ne layık bir organizasyon yaptıkları için Şampiyonlar Ligi müziğini de turnuvada çaldıklarını aktardı.

Foto: Cihan - Turnuvada ödüller dağıtıldı

Foto: Cihan – Turnuvada ödüller dağıtıldı

“HER ŞEY DOSTLUK VE ARKADAŞLIK ÇERÇEVESİNDE GEÇTİ”

Futbol turnuvası projesinin AKDİM'den geldiğini aktaran Senegal Futbol Takımı Menajeri El Hadji Ngon, bu organizasyonun güzel olduğunu düşündükleri için projede yer aldıklarını anlattı. Güzel ve uluslararası bir turnuvanın geçtiğini vurgulayan El Hadji, şöyle konuştu:

“Biz de çok memnun olduk. Çok güzel de geçti. Birçok ülkeden futbol severler katıldı. Turnuva süresinde her şey dostluk ve arkadaşlık çerçevesinde geçti. Her yıl bunun devam etmesini ve büyüyerek gelişmesini istiyoruz. Turnuvada profesyonel futbolcular ve öğrenciler de vardı. Organizasyona katılan herkese teşekkür ediyoruz.”

Organizasyon komitesinde yer alan Ekvator'lu Antonio Engono Ava da herkesi çok sevdiklerini bu organizasyonda Afrikalı, Asya'lı, Mali'li ve Türk olan tüm futbol severlerin kardeş olduğunu söyledi.

Foto: Cihan - Şampiyonluğa Mali ulaştı

Foto: Cihan – Şampiyonluğa Mali ulaştı

TURNUVA ŞAMPİYONU MALİ OLDU

Yaklaşık 15 gündür devam eden AKDİM Uluslararası Futbol Turnuvası'nın final müsabakasında Mali ile Türkiye karşı karşıya geldi. Mali takımı sahadan 5-2 galip ayrılarak uluslararası turnuvanın birincisi oldu. Kırmızı – beyazlı takım ikinci olurken, üçüncülük madalyasını ise Benin ülkesi kazandı.

Turnuva sonrası düzenlenen törenle dereceye giren ilk üç takıma madalyaları ve kupaları verilirken şampiyon olan Mali takımının oyuncularının sevinçleri ve dansları dikkat çekti.