SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sneijder’in vuruşu Galatasaray’ın özetiydi!

7 Şubat 2016

Hakemin ilk yarıyı bitiren düdüğü çaldığında, Wesley Sneijder'in boşta kalan topa tepkisel vuruşu Galatasaray'ın da özetiydi aslında; çaresizlik. Dezorganizasyon kelimesinin sözlük anlamının sahada vücut bulmuş hali Galatasaray'dı. Torku Konyaspor'un mükemmel organizasyonuna takım olarak cevap verememesi bir yana, oyuncuların inisiyatif kullanamaması da Galatasaray'ın ilk yarıyı boş geçmesinin en önemli sebeplerinden biriydi.

Burada Galatasaray ne yapamadı sorusunun cevabını aramak yerine, Torku Konyaspor'un ne yaptığına odaklanmamız lazım. Aykut Kocaman, Wesley-Yasin-Olcan bağlantısını keserek Galatasaray'ı etkisiz hale getirdi. Sarı-kırmızılılar topu ne zaman o bölgeye çevirse, Konyaspor Ömer-Ali-Holmen ve Skubiç dörtlüsüyle orada kalabalıklaştı ve Galatasaray'a sürekli top kaybettirdi. Yeni transfer sol bek Douglas'ın iyi performansı sayesinde Sinan Gümüş kendi oyununu oynayamadığı gibi, Linnes'e de kanal açamadı ve Galatasaray sahada Konyaspor'un pas trafiğinin akışına göre amaçsızca dolaşmaya başladı.

İlk 45 dakikanın bütün tehlikeli hücumlarında da Konyaspor'un imzası vardı. 22 dakika sonucunda Konyaspor Holmen'i 2 , Meha'yı 1 kez gol pozisyonuna sokarak kendi kurgusunun da hakkını veren taraf oldu. Oysa Aykut Kocaman, Uğur İnceman'ın ayrılığı sonrası Holmen'i Rangelov'un arkasından çekerek o bölgeyi çeşitli oyunculara emanet etmiş –ki bu maçta Traore Rangelov'la beraber özellikle savunma setlerinde ikili olarak gözüktü- ve Konyaspor'un takım oyunu sekteye uğramıştı. İlk yarının Galatasaray adına en akilane hareketi şansız sakatlık sonrası Sneijder'in Yasin'i sağ tarafa gönderip, Podolski'yi soluna alması oldu.

Galatasaray'ın geçiş oyununda, özellikle savunma geçişinde yaşadığı sıkıntıları giderebilmesi veya minimize etmesi için yapması gereken baskıyı Yasin-Sabri değişikliği sonrası hayata geçirmesi oyunun seyrini de değiştirdi. Bu değişiklik sonrası Galatasaray oyunu rakip alanda kabul ederek Vukoviç'le orta saha oyuncularının pas bağlantısını sekteye uğrattı ve Konyaspor kalesini de tehdit etmeye başladı. Sabri ve Linnes'in sağ kanatta yer değiştirerek oynaması, Linnes'in içeri kaçış denemeleri kadar, Donk ve Selçuk'un sonunda birbirlerinin sorumluluk alanına girmeyerek oynamaları da Konyaspor'un ezberini bozan faktörler oldu. Sabri ve Linnes'in oyuna kattığı dinamizme cevap verebilmek adına Aykut Kocaman'ın yaptığı değişiklerle Galatasaray kontrolü tamamen ele geçirdiğinde Konyaspor alan hakimiyetini tamamen yitirip oyunu akışına kendini bırakan taraf oldu.

Notlar:

-Galatasaray savunmaya geçişlerde hala büyük sıkıntı yaşamakta. 2.yarı 51:51'de Meha'nın şut öncesi yayın üstünde bomboş kalması bu sıkıntıyı gösteren en büyük örnek Donk hala beklenen katkıyı yapabilmiş değil zira yanında Andre Castro yok. Bu maça özel Sabri ve Linnes'in kattığı dinamizm ve atletizmle 65. dakika sonrası oyunda sırıtmadı.

-Maçın dönüm noktası Yasin-Sabri değişikliği oldu lakin ilerleyen haftalarda Galatasaray'ın muhakkak bir “B” planına ihtiyacı var. Donk'un orijinal pozisyonuna çekilerek 3'lü defans kurgusuna geçilmesi ve orta sahaya hareketlilik getirilmesi şıklardan biri olabilir.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek