SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

45 dakika yetti

6 Şubat 2016

İlk 45 dakika sona erdiğinde Fenerbahçe cephesiyle alakalı olarak kurabileceğimiz tek cümle var; Fenerbahçe'nin alametifarikasının Simon Kjaer olduğu gerçeği. Ligin ilk yarısında Eto'o'nun Kjaer markajında kaybolduğu , orta sahaya çıkıp 9.5 numara oynamaya çalışsa da , Kjaer'in mükemmel savunmasında eridiğini hatırlatacak olursak meramımızı daha net anlatmış oluruz. Kjaer yokken Bruno Alves ve Kadlec'den oluşan tandem defansı ileri çıkartamadığı gibi, çıktığı anlarda da ya faullü hareket yaparak, ya da çok geç çıkarak Antalyaspor'dan ziyade, Fenerbahçe'nin zaten pek de sevimli gözükmeyen oyununu daha da çıkmaza soktular. Tabi burada bir parantezde Sanuel Eto'o için açmak lazım. Antalyaspor maçlarını her hafta takip etmeyenler için ilk 45 dakikalık Eto'o oyunu şaşırıtıcı gelmiş olabilir ama Eto'o Türkiye kariyerinde yaşını da almış olması sebebiyle santrfor olarak değil, pasörlüğünü de devreye sokarak 9.5 numara pozisyonuyla oynamaktaydı,ilk 45 dakika Türkiye kariyerinin en iyi performanslarından birini sergilemiş oldu. İlk 45 dakika için ortaya çıkan bir durum daha var. Gençlerbirliği deplasmanında Antalyaspor'un 90 dakika sonunda en iyi pas kombinasyonları Sakıb-Gökhan-Chico-Motta-Celustka ve Serdar Özkan arasında gerçekleşmişken, bu akşam ilk 45 dakikada Antalyaspor pas merkezinin Jean Makoun olduğunu gördük – ki Jean Makoun aldığı topların çoğunu Eto'o, Danilo ve Serdar Özkan'la oynadı- . Burada bir parantez de Antalyaspor teknik heyetine açmamız ve alkışlarımızı göndermemiz lazım. Zeki Yıldırım ilk 45 dakikada Eto'o ile beraber sağ bek İnkoom'u hücuma sürekli çıkarırken , M'Billa Etame Eto'o'nun bıraktığı boşluklara çok iyi kaçtı ve Antalyaspor her hücum girişiminde Fenerbahçe ceza sahasında 5 kişiyle çoğalmayı başardı. Bu çoğalmada Vitor Pereira'nın Jozef veya Topal'ı Eto'o ile eşleştirmeyip zaten oyun kuramayan Fenerbahçe'nin boyunu 60 metreye çıkartmasının da payı büyüktü.

2.yarıda gelen Ozan-Rvp değişikliğini sorgulamak yerine Fenerbahçe'nin Molde ile deplasmanda oynadığı maçın kurgusuna göz atmamız lazım. O maçta Topal'ın sahada olmamasıyla Fenerbahçe Ozan'ı ilk defa doğru kullanmış ve hem sonucu hem de Ozan'dan sezonun en iyi verimini almıştı. Ozan, Jozef ve Topal'la oynarken sıradan bir 8 numaraya dönüşürken , Molde deplasmanında ideal 8 numara nasıl olunurun örneklerini sergilemişti. 3-0 sonrası maçın skoru Fenerbahçe'nin oyuncu değişiklikleriyle nasıl şekillenir bilemeyiz ama ortaya çıkan bir gerçek var. Vitor Pereira pragmatizminin skoru getiren kurgusunda başrolü takımın değil, Simon Kjaer'in oynaması. Dipnot: Fenerbahçe Antalyaspor'un Gençlerbirliği ile oynadığı maçta rakip analizi iyi yapamamış. Gençlerbirliği bütün duran top organizasyonlarında Skulason ile tehlike yaratmıştı ve özellikle köşe vuruşlarını dışa kavisli şekilde ön direğe kullanıp gol pozisyonuna girmişti. Fenerbahçe'nin bunu sadece 1 kez 20.dakikada Caner'in kullandığı serbest vuruş organizasyonunda denedi ve golle burun buruna geldi.

Dipnot 2: Samuel Eto'o ideal 9.5 numara nasıl oynanır , futbolunun sonbaharında damağımızda harikulade bir tat bırakarak bizlere gösterdi.

Dipnot 3: Fenerbahçe'nin orta saha patronluğunu ele alan Makoun'a “pressing trap” yani pres tuzağı uygulamaması , maçın seyrini ve gidişatını değiştirdi. Torku Konyaspor ile oynanan kupa maçında Makoun ve Zeki'nin Antalya yarı alanında kaptırdığı toplar incelenmiş olsa, Fenerbahçe Antalyaspor'u zor durumda bırakabilirdi.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek