SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kemal Ulusu / Konuk yazar

Geçen yazılarımda hakemlerimizin, MHK'nin ve TFF'nin sıkıntılarını ve çarelerini, sizlere sunmuştum. Bugün de TFF başkanlığı için adaylıkta ve seçimlerin yapılışındaki büyük yanlışları dile getireceğim.

TFF başkan adayı olmak için yaklaşık 300 delegenin 1/5'inin imzalı onayını almak gerekir, yani yaklaşık 60 imza. Bir adaya imza veren başka adaya imza veremez. Yani bu durumda 300:60=5 kişi aday olabilir, tamam da 6. ve 7. adaylar ne olacak? Çıkamayacak. Peki bu Anayasamızda İnsan haklarına, seçme, seçılme haklarına aykırı değil mi? TFF'den ve diğer değerli hukukçularımızdan görüş bekliyorum.

Bunu bıraktık, seçim günü TFF genel kurulu divan başkanlığına, TFF başkan adaylarının tüm belgeleriyle ve aldıkları imzalarla müracaatları gerekiyor. Yani genel kurul toplanıyor, divan başkanlığı seçimi yapılıyor, sonra da adaylardan müracaatları isteniyor, peki adaylar nerede? Hepsi salonda, ama evrakları istenince asgari 60 imza toplayamayanların hepsi salondan dışarı.Tabii bağırışlar, kavgalar, zorla dışarı atılmalar tam bir rezalet. Bunları son 15 yılda bilhassa çok yaşıyoruz. Yahu hiç mi genel kurul görmediniz?

Doğrusu nasıl olmalıdır:

1- Adaylara seçim tarihinden 10 gün evvel tüm evraklarıyla, ya TFF'ye veya taraflılığı düşünülürse ki olabilir, o zaman Spor Bakanlığı'nda kurulacak bir birime teslim edilir, eksiği varsa 3 gün mühlet verilir, bir hafta kala adaylar resmen ilan edilir, oy pusulası renk seçimi yapılır, iş biter. Seçim günü de gelir salonda kozlarını paylaşırlar.

2- Başkan adayları için imza şartı kesin kalkmalıdır, zira Kulüpler Birliği'nin 18 takımı 7 kişiyle 126'lık bir güçle bir adayı seçiyor ve deklare edip diğer adayların önünü kesip, demokratik hakkını elinden alıveriyor. O zaman kaldır bu imzayı, bazı gerekli şartları koy. Mesela futbolun içinde asgari 3 yıl profesyonel bir kulüpte yöneticilik, profesyonel futbolculuk, teknik direktörlük, süper lig hakemliği, spor yazarlığı, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye Amatör Konfederasyonu'nda veya spor bakanlığı bünyesinde futbol ile ilgili görev yapmış olmak, TFF başkanlığı veya Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nde, UEFA veya FIFA'da muhtelif zamanlarda üst düzeyde görevler almış olmak. Vergi, SSK borcu olmamak, adli sicili temiz olmak, 35 yaşından büyük olmak ve benzeri hususlar. Tüm bunlar esasında bir AKADEMİSYEN KURULUNCA detaylı araştırılır, futbol kamuoyunda tartışılır ve sonunda en iyisi bulunur. Kendine güvenen de aday olur. Kolay mı TFF başkan  aday adayı olmak?

3-En önemlisi ise seçimde sadece TFF başkanı seçilmelidir. Başkan seçilince bilahare yönetim kurulunu kendi öz iradesiyle seçmelidir. Seçimden evvel kendine rey vereceklerin oy verme karşığında yönetici vermeye zorlamaları, hatta tehditler, siyasi baskılar ve torpiller, hepsi de böylece önlenmiş olur..

4- Ayrıca başkan çalışmasından memnun olmadığı yönetim kurulu üyesini de görevden alabilmelidir. Aynen Başbakan'ın seçilip sonra bakanlarını ataması ve de gerektiğinde görevden alabilmesi gibi, doğrusu budur.

5-TAHKİM-DENETLEME hatta bana sorarsanız eskiden olduğu gibi MHK seçimleri de ÖZERK olmalıdır ama başkan adayları TFF başkanının listesi altında değil, tek başına özerk listesini kendi yaparak seçime bağımsız ve hür iradesiyle girebilmelidir. (Bu ilk defa benim tarafımdan hiçbir başkana tabi olmadan 2004 MHK seçimlerinde yapılmıştır.) O zaman denetleme kurulu başkanı ve tahkim kurulu başkanı, rahatça TFF'yi denetler ve hukuki kararlarını verirler. Şimdiki gibi TFF başkanının atadığı başkanların serbestçe kararlar alamadıkları şaibeli dönemler de biter. MHK de korkusuzca maçlara hakemini verir, hata yapanı korkmadan cezalandırır.

Özetle işte TAM ÖZERKLİK BÖYLE OLUR. Tabii bozuk düzenin devam etmesini isteyenlerin çok olduğu ülkemizde bunlar ne denli dikkate alınır, bilemem. Sağlıkla ve hoşça kalınız.

Yayınlanma Tarihi:08:57,