SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık ERYİĞİT / HABER DETAY

Geçtiğimiz sezon Demba Ba’yı, dün de Ersan Adem Gülüm’ü Çin Ligi takımlarına satan Beşiktaş, ilginç bir karara imza atarak Türkçe ve İngilizce’den sonra, Çince Twitter hesabı açmaya karar verdi. Ancak Çin’de yasak olan Twitter’ın Çince hesabının kimler tarafından okunacağı merak konusu oldu.

Beşiktaş Kulübü İletişim Danışmanı Rıdvan Akar’ın “Çince hesap açmak için gerekli girişimlerde bulunmayı şimdi kararlaştırdık. Yakında Beşiktaşımızı Çince okuyabileceksiniz” açıklaması ile gündeme gelen olay, bu gerçeğin unutulduğunu gözler önüne serdi.

Altın Kalkan Projesi (Great Firewall) ile Çin, dünyanın internet üzerinde en fazla sansür uygulayan ülkelerinin başında geliyor. Öyle ki ülkede Twitter’a girmek yasak… Onun yerine kendi yarattıkları bir sosyal paylaşım sitesi Sina Weibo kullanılıyor. Twitter dışında MSN ve QQ gibi anlık mesajlaşma programları ile Facebook ve Youtube’a da girilemiyor.

Akar’ın bu açıklamasının şaka mı gerçek mi olduğu tartışılırken, hizmetin belki de Çin dışında yaşayan Çinliler ya da öğrenmesi en zor dil olarak kabul edilen Çince’yi bilen oldukça az sayıdaki insan tarafından takip edilmesi bekleniyor olabilir.

Yayınlanma Tarihi:16:17,