SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Datome: “Ya Obra’nın istediğini yaparsınız ya da bitersiniz!”

Fenerbahçe'ye sezon başında imza atan ve sarı-lacivertli takıma büyük katkı veren Datome, Türkiye günlerini ve takımı anlattı.

Güncellenme: 21:19, 03/02/2016
Datome: “Ya Obra’nın istediğini yaparsınız ya da bitersiniz!”

Fenerbahçe'nin İtalyan yıldızı Luigi Datome, ülkesinde yayın yapan La Gazzette dello Sport'a bir röportaj verdi.

Datome; Türkiye’deki hayatından, Sultanahmet’teki saldırıya, Obradovic’ten Fenerbahçe taraftarlarına kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

“Çok çılgın bir taraftarımız var. Deplasmana da gitsek evimizde oynuyor gibiyiz. Türk insanı bir çok yerde var. Zaten Fenerbahçe de 30 milyon nüfusu olan bir cumhuriyet olarak adlandırılıyor.

Basketbolu ya Obradovic'in istediği gibi oynamaya çalışırsınız ya da bitersiniz… Şaka bir yana hep maksimumu talep eder, idmanlarda bile sürekli konsantre olmanızı ister ve antrenmanlarda bile tansiyon bir an olsun düşmez. Ancak kaba birisi değildir. Saha dışında hoş sohbet birisidir ve bizimle konuşmaktan keyif alır. Basketbolun dışında bir yaşam olduğunun da farkındadır.

Türkçe öğrenmeye çalışmak çok zor bir şey. Hiçbir şey öğrenmiyorum. Bazı kelimeleri ezberlemek için telefonum bana yardımcı oluyor.

Bir çok iyi İtalyan restoranı var. Taksim'de çok iyi balık var. Bazen orada balık yemeye gidiyorum.

Kapalıçarşı'ya gittim. Orası herkesin bir şeyler satmaya çalıştığı bir labirent. Ayrıca esnaf çok eğlenceli ve esprili. Bir gün 25 kiloluk bir halı aldım. Benim için onu kocaman bir çantanın içine koydular. Sonra bu ağırlığı dengelemek için hemen bir yenisini satmaya çalışanlardan dolayı kıpırdayamaz hale geldim.

Işid'in amacı terörü her yere yaymak. Bu aslında tüm dünyanın problemi. Son saldırı beni çok üzdü yakınlarımı da endişelendirdi. İtalya'daki sevdiklerim benim durumumla ilgili endişeleniyorlar ve bu da beni üzüyor. Ancak kendi hayatınızı yaşamaya devam etmelisiniz. Aksi takdirde yaşamaktan vazgeçmeniz gerekir. Tabii mitingler olduğu zaman kent merkezine gitmemeye dikkat ediyorum ama sakin kalmaya da çalışıyorum. Diğer takım arkadaşlarım da böyle yapıyor.

Saldırılardan korkmuyoruz. Dışarı çıktığımızda güvenlik eskortu ile çıkmıyoruz. Sadece salona gelirken buradaki trafikten sakınmak için kullanıyoruz. Buraya göre Roma'daki trafik hiçbir şey sayılır. Ben de zaten bu yüzden Asya yakasında salona yakın bir ev tuttum.”