SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sahalarda etkili olamayan FM efsaneleri

FM'nin kehanetleri çoğu zaman tutsa da bazı isimlerin namı sadece oyun sınırları içinde kaldı.

Her futbolseverin içinde saklı tuttuğu hatta bazen tutamadığı (!) bir teknik direktör vardır. Tuttuğunuz takımda yapılan transferleri, oyuncu değişikliklerini, hocanın taktiğini beğenmezsiniz. “Ben olsam, şöyle yapardım!” cümlesiyle muhabbete başlar ve kendinizi elde kağıt, kalemle 11 yaparken bulursunuz.
İşte tam da burada devreye menajerlik oyunları girer. Elbette en başta da Football Manager… Birçok genç, CV’sine “part time teknik direktörlük tecrübesi” yazabilecek kadar saatlerini, günlerini bu oyuna harcadı.
Bazı takımlarla, oyuncularla duygusal bağ kurdu. Öyle ki bu oyunun tutkunu olan birçok kişi için “efsane” denilince akla gerçek hayattaki futbolculardan çok, oyunda el emeği, göz nuruyla parlattığı isimler gelir.
Ne var ki o isimlerin bazıları, sadece Football Manager ya da eski adıyla Championship Manager’ın sınırları içinde kalmıştır… İşte o efsaneler arasından hatırladıklarımız.
Aslında sadece enteresan ismiyle bile transferi düşünülecek bir isim olsa da potansiyel olarak da cayır cayır yanan bir oyuncuydu. Kendisini 16 yaşında Derby Country’den aldığınızda, bir uçurtmayla karşılaşıyordunuz.
Ne var ki gerçek hayatta şansı pek yaver gitmedi Tonton’un. Alt liglerde geçirdiği yıllardan sonra, bir benzin istasyonunda pompacılık yaptığına dair rivayetler var.
Özellikle Türkiye Ligi’nde oynayıp da yabancı kontenjanından dolayı karın ağrılarından takım kuramayanlar için çok ideal bir tercihti.
Zayıf takımlarda oynarken de kendisini kolaylıkla transfer edebilir, Kennedy sayesinde çok geçmeden kapınıza Barcelona’nın dayanmasını sağlayabilirdiniz.
Gerçek hayattaki hali örnekleri kadar içler acısı olmasa da ününün daha çok oyun sayesinde yayıldığı bir gerçek.
Portekiz tarihi Eusebio’dan bu yana ciddi anlamda santrfor sıkıntısı çekmiştir. Ancak CM 01-02 oyununda hiç de öyle bir sorun yoktur.
Hele de küçük bir takım yönetiyorsanız, yolunuz mutlaka To Madeira’ya düşmelidir.
Gerçek hayatta ise böyle bir futbolcunun aslında hiç olmadığı, birkaç şakacının sayesinde database’e girdiği söyleniyor.
Gerçek anlamda, kendisinde a, b, c, d, e, f, g vitaminleri bulunduran, her işi yapabilen alfabe gibi bir forvet arıyorsanız, Todorov en doğru adresti.
Bulgar golcü özellikle CM 02-03 oyununda kaçırılmaması gereken bir cevherdi.
Gerçek hayatta ise Bulgar sınırlarını geçemeyen, sıradan bir oyuncu olmaktan kurtulamadı.
Elbette bu tip konuların değişmez ismi, Maxim Tsigalko. Kendisini kelepir bir fiyatla takımınıza kattığınızda, gol yollarında sıkıntı çekme ihtimaliniz kalmıyordu.
Yolu Championship Manager’den geçen hemen herkesin bir Tsigalko anısı vardır. Hatta bir Türk dizisinde bile bahsi geçmiştir.
Gerçek hayatta ise Tsigalko sadece 2002/2003 sezonunda oyunun kendisi için öngördüğü potansiyeli ortaya koysa da sonraki kariyerinde sıradan bir oyuncu olmaktan kurtulamadı, 26 yaşında kulüpsüz kaldı.
Kendisi için Türkiye’nin Tsigalko’su diyebiliriz. Özellikle kafa vuruşu ve bitirici özelliğiyle pek çok takımın hayatını kurtarmıştır.
Hatta Yalovaspor’da oynadığı dönemde, bir grup FM fanının tesislere giderek tezahüratlarda bulunduğu ve Temur’un bu durum karşısında pek şaşırdığı söylenir.
Gerçek futbol kariyerinde alt hatta amatör liglerde boy gösterse de adını bu oyun sayesinde tüm dünyanın duyduğuna şüphe yok.