SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Paris’te madalya yağmuru

Karate 1 Premier League Paris Open'da Ay-Yıldızlı ekip, ikisi altın olmak üzere yedi madalya kazanarak 2016 yılına başarılı bir başlangıç yaptı.

Güncellenme: 14:25, 25/01/2016
Paris’te madalya yağmuru

Yılın ilk uluslararası organizasyonu olma özelliği taşıyan Karate 1 Premier League Paris Open, dün (24 Ocak) yapılan final maçlarıyla tamamlandı. 22-24 Ocak tarihlerinde Fransa’nın başkenti Paris’teki Pierre de Courbertin Spor Salonu’nun ev sahipliği yaptığı organizasyonda milliler iki altın, bir gümüş, dört de bronz madalya kazanarak yeni yıla başarılı bir giriş yaptı.

Bu yıl 20’nci kez düzenlenen Karate 1 Premier League Paris Open’da, 75 ülkeden 985 sporcu mücadele etti. Türkiye, 13 erkek 10 bayan sporcu ile toplamda 11 kategoride ülkemizi temsil ederken, Paris Open’ı iki altın, bir gümüş ve dört bronz madalya ile noktaladı.

ENES VE MERVE’DEN ALTIN

Avrupa ve dünya şampiyonu Türk milli karateci Enes Erkan, çıktığı final maçında geçen yıl Paris’te üçüncülük kürsüsüne çıkan Shahin Atamov ile karşılaştı. +84 kiloda altın madalya için mücadele eden milli sporcu, Azeri rakibini 3-0 ile geçerek kürsünün zirvesine çıktı.

Son gün tatamiye inen temsilcilerimizden 61 kiloda Merve Çoban ve +68 kiloda Mücessem Buse Avcu, rakiplerini eleyerek final maçına çıktılar.

61 kiloda Avrupa Oyunları ikincisi Merve Çoban, finalde 2012 Dünya şampiyonu Lolita Dona ile karşılaştı. Maç boyunca dengeli bir oyun sergileyen milli sporcu, rakibine puan dahi vermeden 3-0 galip gelerek altın madalyayı boynuna astı.

Merve’nin ardından tatamiye çıkan +68 kiloda Türkiye üçüncüsü Mücessem Buse Avcu da altın madalya için geçtiğimiz yıl bu adreste üçüncü olan Fransız Laure Anne Florentin ile karşılaştı. Genç sporcu, 1-1 eşitlikle sonuçlanan maçta hakem kararıyla Fransız rakibine mağlup olarak ikincilik kürsüsüne çıktı.

67 kiloda 21 Yaş Altı Dünya Şampiyonu milli karateci Burak Uygur ise, yarı finalde karşılaştığı ev sahibi ülkeden Marvin Garin’e 1-0 mağlup oldu ve repesaj finaline kaldı. 21 Yaş Altı Dünya üçüncüsü Macar Ferdinand Tamas ile repesaj final mücadelesi yapan temsilcimiz, rakibini 3-0 mağlup ederek bronz madalya kazandı.

Böylece Paris’te ilk iki gün Mehmet Yakan, Serap Özçelik ve Gökhan Gündüz bronz madalya alırken turnuvanın son gününde Burak Uygur bronz, Mücessem Buse Avcu gümüş, Enes Erkan ve Merve Çoban da altın madalya alarak madalya sayısını yediye çıkardı. Sporcular, başarılı bir organizasyonu geride bırakırken ülke sıralamasında da üçüncü olarak Paris Open’ı noktaladı.

 

KARATE 1 PREMİER LEAGUE PARİS OPEN’DA MADALYA ALAN İSİMLER ŞÖYLE:

Enes Erkan (+84 kilo) : Altın

Merve Çoban (61 kilo) : Altın

Mücessem Buse Avcu (+68 kilo) : Gümüş

Mehmet Yakan (ferdi kata) : Bronz

Serap Özçelik (50 kilo) : Bronz

Gökhan Gündüz (84 kilo) : Bronz

Burak Uygur (67 kilo) : Bronz

Yayınlanma Tarihi:14:23,