SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

MHK’de maaş krizi

Hakem hatalarından dolayı eleştirilen MHK, ücretler nedeniyle de sıkıntıda. Bunun sebebi ise profesyonel olan hakemlerin 40 bin TL'yi bulan kazançlarına diğer hakemlerin tepki göstermesi

Güncellenme: 09:19, 20/01/2016
MHK’de maaş krizi

Süper Lig’in ilk yarısına damga vuran hakem hatalarının, ikinci yarıyla birlikte devam etmesi, bir kez daha eleştiri oklarını Merkez Hakem Kurulu’na (MHK) çevirdi. Kulislerde MHK’dan kaynaklanan otorite boşluğunun, hakemler üzerinde tedirginliğe ve güvensizliğe neden olduğu konuşuluyor. Bazı hakem hocaları, işin ehil kişilerde olmamasından dolayı hakemlerin güvensizlik yaşadığını, bunun da hata yapmalarına sebebiyet verdiğini dile getiriyor.

NEDEN MAÇ BAŞI PARA ÖDENİYOR?

Eleştirilen bir başka konu ise profesyonel hakemlik uygulamasında yapılan yanlışlar. Özellikle profesyonel olanlarla olmayanlar arasındaki ücret uçurumu, büyük bir tartışma başlatmış durumda. Profesyonel hakemler, en az 22 bin TL maaş alıyor. Ancak kendilerine 6 bin lira maç başı ücret ödeniyor ve aylık gelirleri ortalama 40 bin TL’yi buluyor. Profesyonel olmayan hakemler, profesyonellere harcırah dışında ek ödeme yapılmaması görüşünü savunuyorlar.

ATAMALARDA DA TERCİHLER YANLIŞ

MHK, hakem atamalarından dolayı da tepkileri üzerine çekiyor. Son olarak Eskişehirspor- Fenerbahçe maçında FIFA kokartını yeni takan Alper Ulusoy’un büyük hatalara imza atması beraberinde tartışmaları da getirdi. Otoriteler, “Bir hakemin, ‘FIFA kokartı taktı’ diye ilk maçında şampiyonluğa oynayan ile kümede kalmaya çabalayan iki takımın mücadelesini yönetmesi yanlış. Bu tür maçlara daha tecrübeli hakem verilmesi gerekirdi” diyerek görüşlerini dile getirdiler.

ULUSOY’UN NOTU 7.2

Eskişehirspor-Fenerbahçe maçının gözlemcisi İbrahim Aksoy, FIFA kokartı ile çıktığı ilk karşılaşmada kritik hatalara imza atan Alper Ulusoy’a ‘yetersiz (beklenin altında) anlamına gelen 7.2 notunu verdi. Ulusoy’un en az 4 hafta dinlendirileceği belirtildi. Merkez Hakem Kurulu’nun, Alper Ulusoy’un yanı sıra verilmeyen penaltı nedeniyle 6. hakem Hakan Akmısır ve yardımcı hakem Volkan Narinç’e de yaptırım uygulayacağı öğrenildi.