SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sarı­-kırmızılıların, ilk uyarıyı aldığı 2012­13 sezonundan bugüne kadar gelen süreçte büyük bir mali kaynağa sahip olduğu görünürken, gelir­gider dengesi bir türlü karşılanamadı.

2012'den bu yana 3 lig şampiyonluğu kazanıp, 4 yıl üst üste Şampiyonlar Ligi'ne katılma başarısı gösteren Cim­Bom, adım adım sıkıntılı sürece doğru ilerledi. Özellikle transfer dönemlerinde harcanan paralar ve atılan başarısız adımlar, mali açığın, UEFA'nın beklediği başa baş bütçe durumunu zora soktu.

jgfj31 Mayıs 2013 tarihinde, son üç yılın toplam zararının kabul edilebilir rakamı sonrasını 9.4 milyon euro, 16 Mayıs 2014 tarihinde de 4.3 milyon euro aşan Aslan, 2015 yılında başlatılan 2. soruşturma sonucunda da 2015­16 sezonunda beklenen kriterleri yerine getiremedi.

Cim­Bom'u bugüne kadar getiren süreçte Şampiyonlar Ligi, lig şampiyonlukları ve diğer gelirler hiçbir şekilde çare olamadı. Özellikle Şampiyonlar Ligi'nde 4 yılda Türkiye'yi tek başına temsil etmesi ve gelirlerin hepsini tek başına alması en önemli gelir kapısıydı.

Sarı­kırmızılılar, 2012­13 sezonundan başlamak suretiyle 2015­16 sezonuna kadar toplam, 76.5 milyon euroluk bir rakam elde etti. Bu sezon Şampiyonlar Ligi yayın gelirleri de eklendiğinde bu rakamın 90 milyon euroya ulaşması bekleniyor. Ayrıca Şampiyonlar Ligi bilet hasılatları ve taraftar ürünlerinin satımıyla beraber Galatasaray'ın 100 milyon euroyu aştığı görülüyor.

Geri dönüşü yok

Galatasaray'da 2012 yılından beri bonservis ve imza parası ödenen tam 46 futbolcu oldu. Sarı­ kırmızılı kulüp sportif anlamda beklediği karşılığı alsa da ekonomik kazanç bulamadı. Bruma, Amrabat, Ontivero, Dany, Pandev, Dzemaili, Hajrovic, Salih Dursun, Cris ve Grosskreutz gibi isimlerden ne sportif ne de maddi açıdan yarar sağlanamadı.

sdsgs

Milliyet

Yayınlanma Tarihi:08:24,