SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray camiası karamsar

Galatasaray'ın eski yöneticileri, UEFA'dan sarı-kırmızılı kulübe gelecek olan olası ceza hakkında görüş bildirdiler. Galatasaray'daki karanlık tablo bir kez daha ortaya çıktı.

Güncellenme: 09:01, 20/01/2016
Galatasaray camiası karamsar

Galatasaray’ın eski yöneticileri, Sarı-Kırmızılı kulübün gündemindeki UEFA tehlikesi hakkında görüş belirttiler.

Divan üyesi Ahmet Özdoğan: Genel kurula gitmeliyiz

“Sayın Dursun Özbek, mayıs ayında göreve gelmedi. Ekim 2014'te mali işlerden sorumlu başkan yardımcısıydı. Ondan sonra her dönemde, 'UEFA ile sorunları halledebiliriz. Bu çözülebilecek bir sorundur' diyerek bugünlere kadar geldik. Zararın 160 milyon Dolar olduğu söyleniyor. Bu yeni çıkmadı. Ünal Aysal dönemindeki 160 milyon Dolar zarar, Ekim 2014'te de vardı. Galatasaray transfer yasağı veya Avrupa'dan men edilecek noktaya gelecekse, 14 aydır neden tedbir alınmadı? Bu yönetim anlayışıyla Galatasaray, UEFA ile ilgili bölümden çıkamaz. Yapmamız gereken, olağanüstü genel kurula gitmek. Orada herkes projelerini ve Galatasaray'ı bu noktadan nasıl çıkaracağını anlatacak. Çözüm odaklı olmamız gerekiyor çünkü Galatasaray'ın varlığı tehlikede.”

Eski yönetici Mehmet Helvacı: Men edilmeye yakın karar

“Geçmişte başkanlara ve yöneticilere her zaman söylediğim şey buydu. Onlar bu konuyu yeterince ciddiye almadığı için Divan Kurulu toplantısında da dile getirdim lakin yine bir şey olmadı. 2.5 sene boşa harcandı ve şu anda hiç istemediğimiz bir noktaya geldik. Konuyla alakalı çeşitli emsal kararlar var ama tabii her kulübün durumu farklı. Bizim en büyük farkımız da yapacağımızı söylediğimiz şeylerin tamamen tersini yapmamızdır. Ben, bunu dile getirdiğimde o dönemin başkanı 'böyle bir şey yok' dedi. Yeni seçilen başkan da abarttığımı söyledi. Şimdi de buraya geldik. Galatasaray, yapması gerekenleri değil yapmaması gerekenleri yaptı. Muhtemelen ağır bir karar çıkacak. Tabii transfer yasağı en ucuzu, Avrupa'dan men en fazlası. Ben de men edilmeye yakın bir karar çıkacağını tahmin ediyorum.”

Eski yönetici Turgay Kıran: 2 kapıcı çıkarmakla olmaz

“Dursun Özbek, 'mali sorunumuz yok. ABD'nin bile borcu var, bunları yönetiriz' diyerek başkanlığa talip olmuştu. Ne zaman göreve geldi, bu kez sıkıntılardan bahsetmeye başladı. UEFA ile görüşmelerinden sonra olumlu tablo çizildi. Galatasaray için çok büyük bir talihsizlik. Puan silme ve transfer yasaklama ihtimaller dahilinde. Koskoca Galatasaray'ın getirildiği hale bakın. Bunda sadece Özbek'in değil, hepimizin suçu var. Galatasaray'a para kazandırmanız gerekir. Yoksa 3 çaycı, 2 kapıcı çıkararak borçların azalmasını bekleyemezsiniz. Riva'yı bile yapılandırmaya kalksanız, borçların belli kısmı ödenirdi. Hiçbir şey yapmadan, her geçen gün otele bir kat çıkarak ya da 3 memur işten atıp, 100 arabayı yok ederek Galatasaray'ın borçları ödenmez. Yönetimin yeni projeler üretmesi gerekirdi.”

Divan üyesi Hayrettin Kozak: Transferlere bakılırsa rahatlar

“Galatasaray açısından çok kötü bir haber. Yönetim Kurulu heyet halinde UEFA ile görüşmelere gitti. Dönüşlerinde umutlu konuşuyorlardı. 'İyi bir görüşme oldu. Güzel bir sonuç alacağımızı bekliyoruz' şeklinde ifadeler kullanmışlardı ama böyle bir karar çıktı. Umarız şubat ayındaki karar Galatasaray için öldürücü olmaz. Bunu temenni etmekten başka elimizden bir şey gelmiyor. İyi niyetli bir çaba var ama çok yetersiz. Demek ki UEFA'yı tatmin edememişler. Sevimli bir karar çıkmasını beklemiyorum. Transferler yapıldığına göre bana rahat hareket ediyorlar gibi geliyor. Yoğun bir transfer arayışı içindeler. Demek ki pek sıkıntı görmüyorlar.”

Yayınlanma Tarihi:08:57,