SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Akademisyenlere taraftar desteği

27 taraftar grubu yayımladıkları ortak bildiriyle Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ne ve imzaladıkları bildiriye desteklerini açıkladılar.

Güncellenme: 15:48, 18/01/2016
Akademisyenlere taraftar desteği

Farklı takımlara ait taraftar grupları, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin yanında olduklarını açıkladı. Ortak bildiri yayınlayan taraftar grupları, “bölünmesin” denilen ülkenin barış isteyenler ve onlara vatan haini olarak çoktan bölündüğüne dikkat çektiler.

Taraftar gruplarının ortak metninde şu ifadelere yer verildi:

“Bir garip topun peşindedir aklımız ama…”

“Biz tribüncüyüz. Dışarıdan bakınca bir garip topun peşindedir aklımız. Ama ne iki renkli formayı ne de topu hayatın önüne koyarız.

“Birbirimizle tepişiriz; ama biliriz ki bu toprakların da bu oyunun da tadı bir arada yaşamada. Bu tadın ancak barış olursa alınabileceğini de biliriz.

“Çocuklar merminin önünde uzandığında biz de uzanırız”

“Topçunun tekmeye kafa uzatanını severiz; ama çocuklar merminin önünde uzandığında biz de uzanırız.

“Ekmek bulmaya giden insanlar vurulduğunda, boğazımıza düğümlenir lokmalarımız.

“Anneler çocuklarına kurdukları sofrada can verdiklerinde, bize de zehir zıkkım olur yediğimiz, içtiğimiz.

“Evlerinde oyun oynayan çocukları öldüren bombalar, bizim de yüreğimizi parçalar.

“Çoktan bölündük”

“Herkesin ‘bölünmesin' dediği memleket, barış isteyenler ve onlara vatan haini diyenler olarak çoktan bölündü.

“Toprağa düşen çocukların hangi halktan olduğuna bakarak tepki verenlerle, hepsi için aynı şekilde üzülenler olarak bölündü.

“Güvenlikçi bakış açısıyla hesaplaştık diyorlardı”

“Hatırlıyoruz, Cumhurbaşkanı doksanlı yıllardaki faili meçhullere lanet okuyordu. Halefe ‘beyaz torosları' işaret etti.

“Hatırlıyoruz, ‘eski güvenlikçi bakış açısıyla hesaplaştık' diyorlardı.

“Şimdi tankla, topla sivil halkın yaşadığı mahalleri dövüyorlar. Tek gerçeği bu kirli savaşın içinde doğmak olan insanlara zulmediyorlar tıpkı Cizre ve Çınar'da olduğu gibi.

“Ölenleri sayıyla ifade etmek suçtur”

“Ayşe öğretmen dün, ‘çocuklar ölmesin' dedi. Tekrar ediyoruz.

“Akademisyenler dün, ‘bu suça ortak olmayacağız' dedi. Tekrar ediyoruz.

“Kim olursa olsun artık hiç kimsenin ölmemesini istemek, bunu beyan etmek suç değildir.

“Aksine memleketin bir kısmını savaş alanına çevirmek, ölen insanlarımızı sayılarla ifade etmek suçtur.

“Barış masası tekrar kurulsun”

“Bu suçu işleyenler, çocukların öldürülmesini sözde vatan kurtarma operasyonlarının zaruri teferruatı olarak görenler mutlaka bir gün hesap verecek.

“Bizler, aşağıda imzası olan, ülkemizin sorunlarına duyarlı taraftar grupları olarak, bir an önce bu gidişatın durdurulmasını, halk için işkenceye dönüşen hukuksuz sokağa çıkma yasaklarına derhal son verilmesini, barış masasının tekrardan kurulmasını talep ediyoruz.

“Barış için ses çıkaran akademisyenlerin yalnız olmadığını, onların ‘insanlığın en büyük utancı olan savaş suçuna ortak olmayacağız' çığlığını sahiplendiğimizi ve ‘barış isteme suçunu' gururla üstleneceğimizi duyuruyoruz.”

BİLDİRİYE İMZA ATAN TARAFTAR GRUPLARI

Ankara Ekspresi (Adana Demirspor), Dev ADS (Adana Demirspor), Sosyalist Adanademirsporlular (Adana Demirspor), Kaplanpenche (Adanaspor), Özgür Kadın Kaplanpenche (Adanaspor), Barikat (Amedspor), Mor Barikat (Amedspor), Beleştepe (Beşiktaş), Ejderler (Cizrespor), Azrailler (Diyarbekirspor), İstanbul Dersimsporlular (Dersimspor), Sosyalist Eskişehirsporlular (Eskişehirspor), Sol Açık (Fenerbahçe), Taşra (Fenerbahçe), Vamos Bien (Fenerbahçe), KızılAslan (Galatasaray), Tekyumruk (Galatasaray), Tekyumruk Kadınlar (Galatasaray), Sosyalist Şahinler (Gaziantepspor), Alkaralar (Gençlerbirliği), Dikmen Tayfa (Gençlerbirliği), Haydi Gençler (Gençlerbirliği), KaraKızıl (Gençlerbirliği), Viva Göztepe (Göztepe), Yakacık Kartalları (Kartalspor), Dev Nurtepeliler (Nurtepespor), Devrimci Trabzonsporlular (Trabzonspor) (EKN)

Bianet

Yayınlanma Tarihi:15:39,