SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gereksiz stres

İKİ olumlu değişiklikten bahsederek başlamak istiyorum. Ryan Donk asla Melo seviyesinde bir oyuncu değil ama onun basit ve sağlamcı oyunu bile ligin ilk yarısından daha iyi bir görüntü ortaya çıkmasını sağladı. Nihayet Sinan Gümüş'ün şans bulmaya başlaması sevindirici. Genç oyuncu oynadıkça gelişiyor, üst üste son 4 maçında da gol atmayı başardı.

Buna rağmen geride kalan 6 aylık sürecin Galatasaraylı taraftarın en azından bir kısmında ciddi bir kopuş yaşanmasına neden olduğunu net şekilde gördük. Düşünün skor 2-0, rahat bir tempoda maç gidiyor ama Burak Yılmaz bir pas hatasında bile ciddi tepki alıyor. Onun tepki vermesi ertesinde protestonun boyutunun artması saha içinde motivasyon kaybına sebep oldu.

Maçın 86. dakikaya kadar olan bölümünün sarı-kırmızılı ekip adına sıkıntılı geçmesi sadece buna bağlanamaz. Mustafa Denizli geldiğinden bu yana Galatasaray'ın temposu düştü. Bu bir tercih. Tecrübeli teknik adam daha çok yana ve geriye pas yaptırarak, topa sahip olma süresini arttırmayı ve bu sayede rakibe daha az pozisyon vermeyi hedefliyor. Dün aslında buna gerek yoktu. Sivasspor, ikinci yarıya iyi hazırlanamamış, biraz umursamaz bir havadaydılar. Bu anda Galatasaray karşılaşmanın başındaki 15 dakikada olduğu gibi biraz tempo yapsa fark çok rahat açılabilirdi.

Mustafa Denizli'nin tecrübesi bizim eleştiri yapabileceğimiz seviyenin çok üzerinde. Bir hamle yaparken acaba ne planlıyor diye uzun uzun düşünmek zorunda kalıyoruz ama işin açıkçası anlam vermekte de zorlanıyorum. Oyunun riske girdiği bölümlerde hiç müdahele etmeyip 77. dakikaya kadar değişiklik yapmadı. Sonra gitti sahanın en iyisi Olcan'ı çıkardı. Galatasaray kötü bir oyun ortaya koyan Sivasspor karşısında çok rahat kazanabilecekken gereksiz stres yaşadı ama neticede 3 puanı kazanarak takibini sürdürdü.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek