SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

TFF Başkanı Demirören, Türk futbolunda yaşanan maddi sıkıntıların kulüpleri büyük derece etkileyeceğini söyleyerek, takımların Avrupa’ya gidememe tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. TFF Başkanı ayrıca Donk ve Fernandao’nun milli takımda oynayabilme konusuna da değindi.

DEMİRÖREN GOL ÇİZGİSİ HAKKINDA DA KONUŞTU

Demirören’in sözleri şöyle;

“Federasyon başkanı olduğumda mali süreç gelecek diyordum. O günler geldi. Kulüplerimizde işler kötüye gidiyor. Herkes sermaye yapmak yerine borçlanarak gidiyor. Kulüplerimiz kendilerini toparlamaya, altyapıya dönmeyi seçmezlerse bu borçlar kapanmaz. Öte yandan yasayla birlikte kulüplerin borçlarının yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Borç silme olmaz ama uzun süreli düzenleme olabilir.

PTT 1. Lig’de işler düzeliyor. Süper Lig’de Mersin’in durumunu görüyorsunuz. Büyük takımlarımız araştırma altında. Bizim borç silme sistemimiz devam ediyor ancak bizim kriterlerimize göre kulüplerimizde sorun yok. Kurallarımızı uyguluyoruz. Geçiş dönemi olduğu için kuralları gevşek tutuyoruz. Ama zamanı gelince de hepsini uygulayacağız. PTT 1. Lig’de bazı kulüplerin 3’er puanı silindi. Mali yapılanma olmazsa bu yaptırımlar kaçınılmaz. Böyle giderse Süper Lig’de birçok takım Avrupa’ya gidemez.

DEVŞİRME KONUSU…

Yabancı konusunda endişe duymuyorum. 6+2+2’de ilk 11’deki ortalama 4,5’tu. Şimdi 6,5. Ve en genç milli takım yarattık. Eksiğimiz altyapıdan yetişen oyuncuların Avrupa kaynaklı olmasıydı. Geldiğimizden beri bununla ilgileniyoruz. Bu işin gelişmesini istiyorsak tesisleşme, altyapı ve mali kontrol. Biz bunu yapmak istiyoruz. Kulüpler olmadığı sürece federasyon yalnız kalır. Onların altyapıya destek vermesi lazım. Altyapıdaki hocalar hep hatır-gönülle göreve gelen insanlar. Oradaki hocaların daha profesyonel olmalı.

Şu anda devşirmesiz oynayan tek milli takım biziz neredeyse. Bunun bir zararı olduğunu sanmıyorum. Fernandao ve Donk hep gelmek istediklerini söylüyorlar. Belli kuralları var. Onları karşılayınca buyursun gelsinler başımızın üzerinde yerleri var. Aurelio yıllarca oynadı milli takımda. Ben devşirmeye karşı değilim. Kısa vadede katkı sağlar ama uzun vadede zaten altyapıya önem vereceğiz. Kısa vadeli bakarsak turnuvalarda kalıcı olmalıyız. Bunun için devşirmeleri kullanabiliriz.

DERBİLERDE KARAR KULÜPLERİN

Derbilere rakip taraftar gitmemesinin TFF ile bir alakası yok. Kulüplerin kararı. Giden taraftarın da futbola kattığı ne? Olay çıkarmak haricinde ne yaptılar? Buna hazır da değiliz öbür taraftan baktığınız zaman. Hangi derbi öncesi seyirci olay çıkarmadı. Hepsinin nasıl gittiğini görüyoruz. Bütün tuvaletler kırılıyor. Bizim kültürü getirmemiz lazım. O zaman hep beraber maç izleyebiliriz.

Ligimizde oynayan 100 oyuncudan 55’i yurt dışında yetişmiş. Bunun hakkında endişe duymuyorum, eksiklik olarak görüyorum. Yabancı kararını biz tamamen serbest bırakmadan önce yabancı sayısı 6 artı 2 idi. Yabancılar 4 artı buçuk olarak sahadaydı. Şimdi 6 artı buçuk olarak sahadalar. Genç bir milli takım yarattık. Eksiğimiz var doğru. Altyapıdan oyuncu yetiştiremiyoruz. Biz Sayın Cumhurbaşkanımız ile konuşurken bizim altyapıya yönelmemizi tavsiye etmişti. O yönde gidiyoruz. Fatih hocamızda bu işin üstünde. Soma Tesisimiz açılıyor. Kulüpler olmadığı zaman milli takım bir yere kadar gidiyor. Kulüplerimizin altyapıya önem vermesi lazım. Altyapıdaki hocalar hatır için bu işi yapıyor. Ama eğitimli kişiler görev almalı artık.

İNGİLTERE’DE KONUŞAN BAŞKAN GÖRMEDİM

Ertelemeler herkese olmayabiliyor. Hiç ceza almamış olması lazım. Erteleme olmasının 8 tane maddesi var. Kulüplerin ona uyması lazım. Dünyada örneği var. Kurallar olduğu sürece var. Otururuz kulüpler isterse ertelemeyi kaldırırız. Biz hep diyoruz ki Avrupa’yı örnek alalım. Niye yöneticilerimiz Avrupa’yı örnek almıyor. Avrupalı yöneticileri neden örnek almıyoruz? Bir tane yöneticinin konuştuğunu gördünüz mü maç sonu? Herkes burada konuşmalı. Biz İngiltere’yi örnek alıyoruz da 1 tane İngiltere Başkanı’nı böyle konuşurken göremezsiniz. Nesiller değişiyor, görüşler değişiyor, elektronik ortam gelişti. Dün akşam Manchester City’nin penaltısı verilmedi. Bir tane başkanın konuştuğunu görmedim.

Şeffafız ki bir kişi ceza alıp, diğeri almıyorsa siz biliyorsunuz. Birinin bir raporu eksikse ona göre verilmez. Hukuka göre cezaları alıyoruz. Hukukçularımız bu konuyu daha iyi biliyor. Hukuk standart olarak uygulanıyor.

Hakem hataları dünyanın her yerinde var. Sayın Göksel Gümüşdağ ve başkanların beyanatlarına hak veriyorum. Hatalar oldu. Hatalar bir takımın üç puanını yedi, hep oldu. Bunu inkar edemeyiz. Geçiş dönemi yaşıyoruz. Devrim yaptık. Genç hakemlere, profesyonel hakemlere dönüyoruz. Önümüzdeki sene 22 hakem olacak. Bunun için talimatları değiştirdik. Genç hakemler göreve geliyor artık. Arda Kardeşler diye bir hakemimiz Süper Lig’e girdi. Hatalar muhakkak olacaktır. Profesyonelliğe geçtik, yine hatalar olacak. Hataları tartışmıyoruz, hakemlerin kişilğini tartışıyoruz. Hataları tartışalım ama bunu yapmayalım.

COLLINA İLE TEMAS VAR

Jaap Uilenberg dönemi bitti; Roberto Rossetti geliyor. Collina ile temaslarımız var. Arada sırada gelecek kendisi. Biz hataları tartışalım, hakemleri tartışmayalım. Mete Kalkavan’ın babası hastaneden yeni çıktı. Oğluna yapılan kötü tezahüratlar yüzünden kalp krizi geçirdi. Herkesin ailesi var. Cüneyt Çakır’ı artık bahsetmek bile istemiyorum. Dünyanın ilk 3 hakeminden birisi oldu. Uilenberg’in yetiştirdiği 4-5 çok iyi hakem var.

38’DEN 22’YE DÜŞMESİ DEVRİM

Hata yapılınca üzülmüyor muyuz? Ben maçı seyrederken hakemleri seyrediyorum. Aman hata yapmasınlar. Bu hatalar oldu evet. Sayın MHK Başkanımız Kuddusi Müftüoğlu açıkladı. Hatalar geçen sene ile aynı oranda oldu. Bir kasıt yok ama kesinlikle. Trabzonspor aleyhine çok hata oldu maalesef. Biraz da Kasımpaşa’nın… Ama kendilerine kimse kasti bir hareket yapmadı. Zaten MHK bu hakemleri o şekilde değerlendirdi ve cezalarını verdi. 38’den 22’ye düşmesi hakem sayısının çok büyük bir devrim zaten. Belirli hakemler ceza olarak alt klasmana düşecek. Profesyonel hakemlik verildi; para alıyor diye bir şey yok. Başarılı olmak zorundalar. Başarılı olamazlarsa sözleşmeleri feshedilecek. MHK buna göre sözleşmeleri feshedebilecek. Bunların hepsi eğitimle olacak. Hakemlikte gelişme var ama… Hatalar olabilir ama gelişme var. Hakemlerin kalitesini arttırabilmek için burada sıcak bir ortam yarattık zaten. Onlar dışa açılmaktan çekiniyor olabilirler. Başkan olarak ben onlara söyledim. Beyniniz ne diyorsa yapın; akşam yattığınız zaman vicdanınız rahat olsun dedim. Onlara çok yetki verdik. Sonuna kadar arkalarındayız. Onun haricinde kamuoyundan gelecek sıcak mesajlar; onları sıcak yere itecektir. Basının paslaşması lazım. TV programlarında hakemlerin hatalarından daha çok kişilikleri konuşuluyor. İki tarafın da birbirine sıcak olması lazım. Sahadaki futbolcunun hakemin hem hakem; hem de ağabeyi olduğunu bilmesi lazım.”

Yayınlanma Tarihi:23:07,