SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Denizli: “3-4 futbolcu takımdan ayrılacak!”

İkinci yarı hazırlıklarını Antalya'da sürdüren Galatasaray'da teknik direktör Mustafa Denizli basın toplantısı düzenledi.

Güncellenme: 17:48, 14/01/2016
Denizli: “3-4 futbolcu takımdan ayrılacak!”

Galatasaray Teknik Direktörü Mustafa Denizli, Antalya kampında yoğun tempoyla çalıştıklarını belirtti. Transfer sürecinde Riyan Donk ile Martin Linnes’in takıma katıldığını anlatan Denizli, transfer çalışmasına devam ettiklerini kaydetti. Takımın yaş ortalamasını düşürmek zorunda olduğunu vurgulayan Denizli, bu sene zorluk derecesi yüksek transfer çalışmaları yaptıklarını anlattı. Belli bir yaş döneminin üzerine çıkmak istemediğini dile getiren Denizli, “Takımımızın yaş kapasitesi normalin üzerinde bu tercihlerde yaş durumunu ortaya koymak zorundayım. Gelecek arkadaşların takımda görev yapabilecek nitelikte belli bir yaş grubunun altında olması lazım. Donk’u bu grubun dışında değerlendiriyorum. Onun dışında gelecek arkadaşlar 25 yaş altında özellikle 20- 22 yaş içerisinde olmalı. Bu yaş grubu transfer düşüncelerimizde zorluk çıkarıyor. Düşündüğümüz futbolcuların kendi kulübüyle de gelecek beklentisi çok yüksek. Gelecek futbolcu da iki kulüp ve futbolcunun fikir birliği olması lazım” dedi.

Denizli, bugüne kadar görüşüp de transferini gerçekleştiremedikleri 25 yaş altında 2 futbolcu olduğuna dikkati çekti. 25 yaş altında 3 futbolcu için çalışmaların sürdüğünü belirten Denizli, 15 günlük transfer sürecinde Galatasaray kadrosunda görev yapabilecek hem de Galatasaray’ı uzun yıllar taşıyabilecek futbolcularla ilgili görüşme yaptıklarını söyledi. Transferi gerçekleşmeyen futbolculardan birinin Fransa’da diğerinin de Danimarka’da oynadığını kaydeden Denizli, “Önümüzdeki hafta muhtemelen bu yaş kadrosunda bir tane futbolcu transferi daha gerçekleşir. O ciddi manada lige de takımımıza da heyecan katar” diye konuştu.

3- 4 FUTBOLCU AYRILACAK

Denizli, ikinci devre takımdan 3- 4 futbolcunun ayrılacağını ancak isimlerini belirtmemeyi tercih ettiğini kaydetti. Galatasaray’ın devre arası transfer tercihinde şampiyonluk yarışındaki rakipleri ile arasındaki puan farkının belirleyici olmadığına dikkati çeken Denizli, “Puan farkından dolayı transfer stratejimiz değişmedi. Galatasaray koşullar ne olursa olsun, lider de olsa farklılık ortaya çıkmazdı. Galatasaray’da gerçek bir yapı var. Bu yapıyı biz yaş itibariyle kaliteyi muhafaza ederek, jenerasyonu aşağı çekmek zorundayız. Şampiyonluk yaşayan takımların ertesi yıl zorluk yaşayabilir. Gecen yıl İngiltere şampiyonu Chealsea şimdi düşme potasının üstünde devam ediyor. Bizim izlemek zorunda olduğumuz yol haritası var” dedi.

‘BÜTÇEDE SINIR YOK AMA’

Galatarasay’da hem görev yapabilecek hem de genç futbolcu profilinin ülkemizde azlığından dolayı transfer rakamlarının 2- 3’e katlandığını aktaran Denizli, 3 kıtadan futbolcularla transfer görüşmesi yaptıklarından bahsetti. Galatasaray Kulübü’nün transfer bütçesinde sınır olmadığına değinen Denizli, “Evet bütçede sınır yok ama o sınırı sorumlu kullanmak mecburiyetindeyim. Sorumsuz harcama transfer politikası olmamalı. Takip ettiğimiz, milleti ne olursa olsun üç kıtada çok yoğun bir şekilde çalışma devam ediyor” dedi.

‘BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIM ARKADAŞI PAYLAŞACAĞIM’

Denizli, gazetecilerin ‘Yardımcı antrenör transferi yapılacak mı?’ sorusuna da şöyle cevap verdi:

“Ben teknik adamlığa başladığım yıldan bu yana yanımda görev yapan arkadaşlarımın tamamı futboldan yeni ayrılmış, teknik adam olmak isteyen hevesli arkadaşlarla yola devam ettim. Bu Galatasaray’da da milli takımda da böyle oldu. Benim yanımda ekipte yer alan arkadaşlarımın tamamı teknik adamlığa adım atan adamlardır. Benle böyle bir yolculuğa başlamak isteyen büyük hedefler belirleyen bir arkadaşla temasım olmadı. Kafamda bir iki isim var ama şu anda benim bu konuda rahatsızlığım yok. Sadece kendi mesaimi çoğaltıyorum. Önümüzdeki günlerde benim düşündüğüm manada profil arkadaşımız olursa böyle bir düşünceyi gerçekleştireceğim. Bu manada önümüzdeki hafta birlikte çalışacağım arkadaşı bu camiada görev yapan arkadaşı paylaşacağım.”

EKSİKLERİ ASGARİYE İNDİRMEYE ÇALIŞIYOR

Takımda göreve başladıktan sonra 35 günde 9 maç oynadıklarını anlatan Denizli, geldiği günden beri hem saha içinde hem de dışında takımı zorlayacak unsurları ortadan kaldırmak için çalıştıklarını söyledi. Tesislerde soyunma odasından masaj odasına fiziki değişikliklerin yapıldığını dile getiren Denizli, bu yapılanmamın saha içerisindeki futbola da alınan sonuçlara da yansıyacağına inandığını belirtti. Ligde zorlu bir yarışın içerisinde olduklarını bilincinde olduğunu söyleyen Denizli, takımın reaksiyonundan memnun olduğunu eksiklikleri de asgariye indirmeye çalıştıklarını dile getirdi.

UMUT BULUT’A DESTEK

Umut Bulut’a yönelik taraftar tepkisini değerlendiren Denizli, yaşanan durumu anlık pozisyona bağlamayı doğru bulmadığını belirtti. Bulut’la ilgili ortaya çıkan tablonun futbolcuları da kendisini de üzdüğünü dile getiren Denizli, şöyle konuştu:

“Umut sadece tek başına değerlendirilecek husus değil. Futbolda özellikle takımın ön bölgesinde görev yapan futbolcuların karşılaştığı durumdur. Bu futbolun içinde etle tırnak gibi her zaman yaşanabilir pozisyonlardır. Bu futbolcunun o anki karşılaştığı psikolojisi takım arkadaşlarını da etkileyen faktör olarak karşınıza çıkıyor. Diğer ülke liglerinde sonuç ne olursa olsun saha içinde hangi pozisyon olursa ya da oyundan çıkarken futbolcuların karşılaştığı tablo hepimizi imrendiriyor. Amacına ulaştığı zaman skor olarak böyle bir tepki olması bizim tarafımızdan tasvip edilmesi mümkün değil. Türkiye’de bütün takım taraftarların ortaya koyduğu tepkiler aynı özelliği taşıyor. Bundan mutlaka vazgeçebiliriz. Başta Galatasaray taraftarı daha sağduyulu biraz daha anlayışla yaklaşırsa telafi ederiz. Bunu sadece o anlık koşullara bağlamayı doğru bulmuyorum. Önceki hadiselerden gelip ortaya çıktığını, transfer sözleşmesi gibi nedenlerle yoğunluk yaratmış olabilir. Sadece pozisyonun ortaya çıkardığı reaksiyon değil. Büyük bir ihtimalle anlık tepkiyi gösteren insanların evlerine gittiği zaman tepkilerinden pişmanlık duymuşlardır. Taraftarımız Umut’u bağrına basacaktır.”

PODOLSKİ 3 HAFTA SONRA TAKIMLA ÇALIŞACAK

Takımdaki sakat ve sarı kart cezası sınırında olan futbolcular hakkında bilgi veren Denizli, Podolski’nin 3 aydır ayak bileğindeki sakatlıkla bazı maçlarda ağrı kesici iğne yapılarak oynadığını anlattı. Bu süreçte sakatlığı kontrol altında tutmak için yumuşak dokuya yüklenme olabildiğne değinen ve Alman futbolcuda da böyle bir durum yaşandığını dile getiren Denizli, Podolski’nin yaklaşık 3 haftalık tedavi süreci sonrası takımla çalışma başlayacağını söyledi.

SNEJDER VE BURAK OYNAYABİLİR

Denizli, Sneijder’in çalışmayla tedavi sürecinin birlikte gerçekleştiğini kaydetti. Sneijder’in durumunun umut verici olduğunu belirten Mustafa Denizli, “Kendisi de olumlu yaklaşıyor. Böyle durumda futbolcunun oynayıp oynamamakla ilgili vereceği karar önemlidir. Tamamen oynamakla ilgili. Burak’ın da geçen yıldan problemi vardı. İkisi de sağlıklı bugün itibariyle görev verdiğim takdirde oynayabilir. Donk da Karşıyaka maçında darbe aldı. Ona daha değişik program uygulayacağım. Yüzde yüz olmasa bile görev yapabilecek durumdalar” diye konuştu.

Semih’in sarı kart cezası bulunduğunu belirten Teknik Direktör Denizli, takımda 5 futbolcunun da sarı kart cezası sınırında olduğunu anlattı. Ceza sınırındaki oyuncu sayısı fazlalığını ‘kart sınırı problemi’ olarak niteleyen Denizli, bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmaları gerektiğini vurguladı. Sabri’nin iki gündür takımla çalıştığına değinen Denizli, Hamit’in de 10 gün sonra takımdaki birlikteliğe katkı sağlayacağını söyledi.

Yayınlanma Tarihi:15:36,