SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Cüneyt Çakır’dan başarının sırları

FIFA kokartlı futbol hakemi Cüneyt Çakır, maçlara çıkmadan önce oyunu daha iyi yönetebilmek adına oyuncular ve teknik direktörü tanımak için çok fazla maç izlediğini söyledi.

Güncellenme: 13:27, 09/01/2016
Cüneyt Çakır’dan başarının sırları

Üç Kuşak FIFA Hakeminden Başarıya Giden Yol’ söyleşisine Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Kuddusi Müftüoğlu, FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır ve eski FIFA hakemi Ertuğrul Dilek konuşmacı olarak katıldı.

SDÜ öğretim üyesi Yard.Doç.Dr. Kürşad Tüfekçi’nin moderatörlüğünde Prof.Dr.M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşide konuşan Ertuğrul Dilek, futbol oynarken yaşadığı sakatlık sonrasında hakemliğe adım attığını söyledi. 29 yıllık meslek hayatında çok sayıda müsabaka yönettiğini aktaran Dilek, kariyer planlamasının önemine vurgu yaptı ve futbola ilgisi olan gençlere hakemliğe yönelmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu.

Hakemliği, bir okul, zorlu bir süreç, sosyal bir olay ve kıyasıya rekabetin olduğu bir meslek olarak tanımlayan MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu ise 15 yıl boyunca Süper Lig’de görevini icra ettiğini belirterek, kariyeri hakkında bilgi verdi.

FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır da hakemlikle 17 yaşındayken tanıştığını kaydetti. Türk futbolunun uluslararası arenada önemli başarılara imza atacağını vurgulayan Cüneyt Çakır, “Hakemlikte hedefiniz varsa mutlaka fedakarlık yapmalısınız. Bir hakemin kuralları iyi bilmesi, sağlam bir kondisyona sahip olması ve oyuncuları iyi tanıması onu başarıya götürür. Bazı şeyleri tek başınıza başaramazsınız. İyi bir ekibe sahip olmanız sizin en büyük şansınızdır. Başarı hiçbir zaman tesadüf değildir. Bunu çalışarak yapabilirsiniz” dedi.

Elde ettiği başarıları mesleğini çok sevmesine bağlayan Çakır, maçlara çıkmadan önce oyunu daha iyi yönetebilmek adına oyuncuları, teknik direktörü tanımak için çok fazla maç izlediğine işaret etti.

Etkinliğin sonunda SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Türk Futboluna katkıları, örnek spor yaşamı ve Avrupa’daki gurur verici başarılarından dolayı Cüneyt Çakır’a ‘Toplumsal Katkı Ödülü’ verdi.