SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Romanya’da mahkumların yazdığı her kitap veya bilimsel makale 30 gün erken tahliye olmalarını sağlayan yasadan transfer yolsuzluğu nedeniyle hapis cezası alan Galatasaray’ın eski yıldızı George Popescu da faydalanacak. Ancak suistimaller nedeniyle bir grup senatör bu kanunun değiştirilmesi için girişimde bulunacak.

Hotnews.ro sitesinin haberine göre, Romanya kanunlarına göre mahkumlar, hapishanede iken yazıp yayınladığı kitap veya makale başına 30 gün erken tahliye olabiliyor. Romanya Ulusal Hapishaneler İdaresi, 188 mahkumun 2013-2015 yılları arasında sağlıktan futbola, bilişimden tarihe kadar birçok konuda 400’ün üzerinde kitap yazdığını belirtiyor. Birçok ünlü işadamı, futbolcu ve politikacının isminin de olduğu listede, transfer yolsuzluğu nedeniyle hapse giren Popescu’nun futbol ile alakalı 4 farklı kitap yazdığı rapor ediliyor. Popescu, yurtdışına futbolcu transferlerinde vergi kaçırmak ve kara para aklamak suçlarından 37 ay hüküm giymişti.

Romanya’nın en zengin iş adamlarından olan ve 10 yıl hapis cezası alan Dan Voiculescu ise hapse girdiğinden bu güne 8 bilimsel makale yayınladı. Bir başka işadamı ve Steaua Bükreş takımının sahibi George Becali’nin ise iki kitap yazdığı belirtiliyor. İki farklı yolsuzluk dosyasından 4 yıl 6 ay ceza alan Eski Başbakan Adrian Nastase’nin 1 kitap yazdığı kaydediliyor. Diğer siyasi isimlerden eski teknoloji bakanı Zsolt Nagy 3 kitap, eski ekonomi bakanı Ioan Codrut Sereş ise 1 kitap ile listede yer alıyor.

Ancak hapse giren birçok ünlü işadamı, futbolcu ve politikacının başvurduğu bu yöntemin suistimallere açık olduğu gerekçesi ile bir grup senatör harekete geçti. Senatörler, bu kanundan yararlanan zengin kişilerin başkasına yazdırdığı kitapları kendisi yazmış olarak gösterebildiğini belirtiyor.