SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ile Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun katıldığı sponsorluk anlaşması sonrası açıklamalarda bulunan Gümüşdağ, hakem hatalarına kesinlikle sessiz kalmayacağız” dedi.

Hakem hatalarının dünyanın her yerinde konuşulduğunu ve futbolun içinde olduğunu dile getiren Gümüşdağ, “Bunu itiraf edenlerin başında biz kulüp başkanları geliyoruz. Fakat bu sezonun ilk yarısı bize gösterdi ki bu hataların kabul edilebilirlik düzeyi vardır ve bir adım ötesi tüm futbol ailesine büyük zarar verir. Başkanlarımızla birlikte objektif bir gözle bize göre kabul edilemez hakem hatalarını tartıştık. Bunu kulüp başkanları olarak değil, futbol yöneticileri olarak yaptık. Şu ortak karara vardık; hakem hataları mutlaka minimize edilmelidir. Çünkü hangi takımın canı yanarsa yansın bu Türk futboluna olumsuz olarak yansıyor. Artık sonuçları maddi ve manevi olarak çok pahalıya mal olan bu büyük hatalar mutlaka sonlanmalı. Hakemlerimizin iyi niyeti ya da kalitesiyle ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyoruz. Dikkat ile baskı altında doğru karar verebilme kabiliyetiyle psikolojik etkenlerle ilgili sorun olduğu kanaatindeyiz. Çünkü bir Dünya Kupası, bir Şampiyonlar Ligi finali yönetebilen bir hakem şüphesiz Süper Lig maçlarından birini yönetebilecek kaliteye sahiptir ama görüntülere baktığınız da çok farklı ve düşük bir maç yönetim seviyesiyle karşılaşıyoruz” dedi.

“HAKEMLERİMİZİN YÖNETİM SEVİYELERİ YÜKSELMELİDİR’

‘Sahalarımızda düdük çalan hakemlerimizin yönetim seviyeleri yükselmelidir’ diyen Gümüşdağ şu ifadeleri kullandı:

“4 Haziran 2015’te TFF ile birlikte imzaladığımız mutabakat var. Süper Lig A.Ş. gibi Türk futbolunun gidişatını değiştirecek devrim gibi bir yapıyı konuşuyoruz. Uzun uzun değerlendirmeler yaptık. Her puan sezon sonunda milyonlarca lira demek. Bu sebeple hakem hataları kesinlikle sessiz kalmayacağımız ve gerekirse daha sık toplantılar düzenleyip, kararlılıkla dile getireceğimiz bir konu haline gelmiştir. Sahalarımızda düdük çalan hakemlerimizin yönetim seviyeleri yükselmelidir. Baskı altında anlık doğru karar verebilme yeteneklerinin artması şarttır. Eğitim programında kapsamlı değişiklikler artık kaçınılmazdır.”

“TEKNOLOJİ HAKEM HATALARI İÇİN KULLANILMALI”

Teknolojinin hakem hataları için kullanılması gerektiğini söyleyen Göksel Gümüşdağ, “Hollanda’da şu an paf liginde denenen bir konu var. Maç sırasında canlı yayın aracında bulunan 3 hakem orta hakeme saliselik kararlarda bilgi vererek yanlışın önlenmesi amaçlanıyor. UEFA’dan bu sistemi denemek için izin istemişler. Bu işin içine teknolojiyi koymak zorundayız. Biz Süper Lig A.Ş. projesini anlatırken en çok bu konuya dikkat çektik. Tepkimiz kişilere ya da kurumlara değildir. Yönetim kurulu ve TFF Başkanı Genel Kurul yapımızın oylarıyla seçilmiş bir arkadaştır ve desteğimiz de vardır ama mutlaka düzelmesi gereken duruma karşı bir tavrımız da vardır. Hakemlerimizin yönetim kalitesinin yükselmesi bu bütünün önemli bir parçasıdır. TFF bu konuyu profesyonellerin desteğiyle ele almak zorundadır” ifadelerini kullandı.

“HAKEM HATALARI İLK YARIDA KABUL EDİLEBİLİR DÜZEYİN ÖTESİNDE”

UEFA Hakem Komitesi Üyesi, Hakem ve Gözlemci Eğitmeni olan Jaap Uilenberg’in katkılarını inkar etmediğini dile getiren Gümüşdağ, “Zaman değişti. Daha farklı isimlere yönelmemiz gerekiyor. Bugün dünyanın en iyi hakem eğitmeni Collina gibi bir isimden faydalanmamız gerekiyor. Gerekli değişiklikler derhal yapılmalıdır. Hakem hataları bu sezonun ilk yarısında kabul edilebilir düzeyin ötesine geçmiştir. Bu durum mutlaka düzelmelidir” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:16:35,