SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Demirören: “Hata yapanı affetmeyeceğiz”

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, yabancı hakem tartışması yapmanın akıl dışı olduğunu belirterek, "Yabancı hakem isteyenlerin yaptığı Türk futboluna ihanettir. Amacımız hakem ithal etmek değil, hakem ihraç etmektir" dedi.

Güncellenme: 19:58, 07/01/2016
Demirören: “Hata yapanı affetmeyeceğiz”

Antalya’da düzenlenen 2015-2016 Sezonu TFF Kış Semineri’nin kapanışında, Merkez Hakem Kurulu’nun (MHK) FIFA hakemlerine yönelik kokart töreni düzenlendi. TFF Başkanı Yıldırım Demirören de konuşma yaptı.

Demirören geride kalınan dönemde aklında iki fotoğraf yer aldığını, bunlardan birinin Türk hakeminin Şampiyonlar Ligi finalinde verdiği kritik karar, diğerinin de hakem ekibinin Süper Lig maçından sonra statta mahsur kalması olduğunu söyledi.

Hakemlerin hatalı kararlar verdiği zaman arkasında durduklarını ve durmaya devam edeceklerini kaydeden Demirören, “Futbol, Play Station oynamaya benzemez. Bilgisayar değil, insan eseridir. İnsanın olduğu yerde hata olur. Hakemler de buna dahildir. Ama bu demek değil ki, bariz bir şekilde hatalar yapanı, elindeki fırsatı heba edeni, açıkça yetersiz kalanı görmezden geleceğiz, idare edeceğiz. Hayır, bunları affetmeyeceğiz” dedi.

‘AMACIMIZ HAKEM İHRAÇ ETMEK’

Türk futbolunun en büyük zararı hakem tartışmalarından gördüğünü anlatan Demirören, tartışmaların hakem kararlarını eleştirmekten çıkıp, hakemliği tartışma noktasına geldiği zaman yabancı hakem tartışması yaşandığını anlattı. Demirören, “Bana göre sizlerin, dünyada adınızdan en çok söz ettirdiğiniz dönemde, yabancı hakem tartışması yapmak ayıptır, akıldışıdır. Bu tartışmayı yapanların dünya futbolunu takip ettiklerine, hatta düzenli olarak maç seyrettiklerine bile inanmıyorum. Bu kişilere bir haberim var. Şu an dünyanın en iyi 3 hakeminden birisi Türk. Adı Cüneyt Çakır. Onlara bir haberim daha var. Cüneyt Çakır ve ekibi Euro 2016’da maç yönetecekler. Kimbilir belki de finali yönetecekler. Yani biz onlardan değil, onlar bizden hakem alıyor. Yabancı hakem isteyenlerin yaptığı Türk futboluna ihanettir. Bizim amacımız hakem ithal etmek değil, hakem ihraç etmektir” diye konuştu.

Demirören, kulüplerin saat başı antrenör değiştirmesinin de hoş bir şey olmadığını, asla tasvip etmediğini söyledi. Demirören, “Federasyon olarak buna sınır koymaya hakkımız olduğunu zannetmiyorum. Buna rağmen yönetim kurulu toplantısında Kulüpler Birliği’nin de görüşlerini alarak konuyu değerlendireceğiz” diye konuştu.