SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bursaspor'da müthiş bir patlama yaptı, Süper Lig'de geçtiğimiz sezon gol kralı oldu. Göz dolduran performansı sonrası devleri peşine taktı, sezon başında Fenerbahçe'ye imza attı. Fanatik’te yer alan habere göre, böylece en büyük hedeflerinden birine ulaşan Fernandao'nun bir diğer hayali daha gerçekleşmek üzere…

‘Terim'e minnettar kalırım'

Fernandao, daha önce verdiği röportajda, “Fatih Terim eğer bana bir şans verirse, mutluluktan uçarım, ona minnettar kalırım. Çünkü hayalim bu. Benim için rüya gibi bir şey” demiş, Ay-Yıldızlı formayı sırtına geçirmişti. Sambacı'nın sözleri kamuoyunda büyük heyecan yaratsa da bu konuda bir gelişme yaşanmamıştı. Taa ki milli takımda büyük bir forvet krizi çıkana kadar… Burak Yılmaz sakat, Umut Bulut ve Mevlüt Erdinç'in form durumu dibe vurmuş durumda. Cenk Tosun ise Beşiktaş'ta Mario Gomez'in arkasında yedek bekliyor.

Girişimler başladı! Yeni adı Ferhan Doğu

Milli takım kurmayları, EURO 2016 öncesi yaşanan bu krizi noktalamak için Fernandao kartını kullanmaya karar verdi. 28 yaşındaki forvetin, haziran ayındaki turnuvaya kadar Türk vatandaşı yapılıp, dev organizasyonda Ay-Yıldızlı formayla sahaya çıkması adına girişimler başladı. Fernandao'nun Türk olduktan sonra alacağı isim bile belli: Ferhan Doğu!

5 yıl şartı var ama…

Yabancı birinin Türk vatandaşı olabilmesi için, müracaat ettiği tarihten geriye doğru 5 yıldır Türkiye'de ikamet etmesi gerekiyor. Ayrıca bu süreçte 6 aydan fazla Türkiye dışında bulunmaması da şart. Fernandao, 5 Ocak 2014 tarihinden itibaren Süper Lig'de futbol oynuyor. Yani ‘5 sene şartı'nı karşılamıyor. Daha önce Wederson, Aurelio, Nobre gibi isimler, “Türkiye'nin tanıtımına katkı” sağladıkları gerekçesiyle bu şartı karşılamamalarına rağmen vatandaş yapılmıştı. Ancak sonradan tepkiler nedeniyle bu ‘kolaylık' kaldırıldı. Buna rağmen milli takım kurmayları, siyasilerin Fernandao konusunda gereken yardımı yapacaklarına inanıyor.