SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Top toplayıcılıktan zirveye 10 futbolcu

Kimi Başkan, kimi yıldız oldu...Top toplayıcıların futbola damgası

Sergen Yalçın: BJK'nın alt yapısında başladı.
Emre Belözoğlu: 1996-97 yılında Ali Sami Yen'de oynanan Galatasaray - Trabzonspor maçında top toplayıcı olan Emre, şu anda Medipol Başakşehir Futbol Kulübü'nde top koşturuyor.
Esenlerspor'da futbol kariyeri başlayan Kahveci, 1996'da BJK A2 takımında forma giydi. 1997-98'de A takıma alındı. 2012 yılından itibaren ise Villarreal'de alt yapı hocası olarak görev yapıyor.
Arda Turan: Galatasaray'ın altyapısında 2001'de top toplayıcısı olan Arda, dünya devlerinden Barcelona'ya transfer oldu. 14 yıl önce alt yapıdayken çekilmiş fotoğrafı bulunan Arda, ilerleyen zamanlarda A Milli Takım'da kaptan unvanını aldı.
Zeki Yavru: 2002 yılında Trabzon Telekomspor'da top toplayıcı olarak başladığı futbol yaşantısı sonralarda üne kavuş tu ve şu anda Kayserispor'da forma giyiyor. (Babam stat görevlisiydi, beni top toplayıcısı yapması için çok yalvardım. O dönemde Telekomspor'da forma giyiyordum. Şimdi Hüseyin Avni Aker'de sahaya futbolcu olarak çıkmak inanılmaz.) (Vahid Halilhodzic'in ilk teknik direktörlüğüne saha kenarında yan yana fotoğrafı var)
Bursa stadına kaçak girişler yapan Sercan, daha sonra girdiği alt yapıda top toplamaya başladı. Şimdiler de ise Buraspor'un forvet mevkiinde forma buluyor.
Nuri Şahin: 2002 yılında 13 yaşında olan Nuri, Bundesliga ekiplerinden Borussia Dortmund'da top toplayıcısıydı. Nuri Şahin halen Borussia Dortmund'da görev almaktadır.
Okan Buruk: Büyükçekmece'de yerel bir kulüpte başlayan futbol yaşantısı, 11 yaşında Galatasaray'ın alt yapısı ile devam etti. Buruk şu anda Medicana Sivasspor'un teknik direktörü.
Ağabeyinin teşvikiyle futbola 10 yaşında 2001 yılında Bayrampaşa'nın Yıldırım Bosnaspor takımının alt yapısında başladı. 2004 yılında Beşiktaş'ın alt yapısına transfer oldu. 2009 yılından itibaren profesyonel kariyeri başlayan Necip, A Milli Takım ile de bir çok maçta görev aldı.
Futbola Yavuz Sultan Selim Kulübü'nde başladı. 2003 yılında lisanslı oldu ve 2004 yılında Beşiktaş'a transferi gerçekleşti. 2006-2007'de A2'de top koşturan Ali Kuçik, 2008'de Ertuğrul Sağlam tarafından A takıma çağırıldı.
Cenk Tosun: Frankfurt'ta top toplayarak başladığı futbol kariyerinde şu anda Milli Takım seviyesine ulaştı.
Saffet Sancaklı: Kültürspor'da 1983 yılında futbol hayatı başladı. 1998-99 sezonunda Kombassan Konyaspor'da futbolu bıraktı. Yaşamını milletvekili olarak sürdürüyor.