SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bayer Leverkusen’de forma giyen milli futbolcumuz Hakan Çalhanoğlu, Milliyet’e verdiği röportajda kariyerini değerlendirdi. Süper Lig hakkında yorum da yapan genç oyuncunun sözlerinden satırbaşları şu şekilde:

‘Her şey terse döndü'

Hakan ve babası Hüseyin Çalhanoğlu ile BayArena Stadı'nda buluştuk. Hakan'a, Fransa'yı nasıl yakaladığımızı, bu işi nasıl başardığımızı sorduk ilk etapta:

“Tabloya bakarsak ağabey, Türkiye bir mucizeyi gerçekleştirdi. Biraz daha ileri gidersek, bize hiç kimse inanmadı, güvenmedi. Ne var ki, biz inanıyorduk, asla pes etmeyecektik. Bu başarının temelinde alın teri ve emek var. Kazakistan, Hollanda ve Çek Cumhuriyeti galibiyetler ‘Büyük işler yaparız'

Araya girdik, frikikleri onun kullandığını anımsattık. İzlanda maçında oyundan alınmasaydın o atışı belki sen kullanacaktın dedik, çok anlamlı bir karşılık aldık:

“Selçuk ağabey de bana göre bir frikik ustası. Ben yokken o vardı. O gol attı, hepimiz sevindik. İnanın o golü gördükten sonra ‘iyi ki sahada ben yoktum' dedim. Sahada olsaydım, ben kullanacaktım. Normalde frikikleri kimseye bırakmam. Ben yoksam, Selçuk ağabey var.”

Finallerde ne yaparız Hakan?

“Oraya bir şeyler kazanmaya gideceğiz. Sonuç olarak bir emek ortaya koyduk ve emeğimizin karşılığını aldık. Biz orada tüm ülkelerle karşılaşacağız. İyi bir de vitrin olacak. Fatih hoca gençlere çok şans veriyor. Ozan, Oğuzhan var. Okay, Ahmet oynadı. Herkes için bir fırsat bu.

Biz kendimizi bulduk. Takım olarak iyi gidiyoruz. Ekip olarak finallerde büyük işler yapacağımıza inanıyorum.”

‘Baskıyı hissettim'

Milli Takım'ın içini soruyoruz Hakan'a… Nasıl bir birliktelik var, merak ediyoruz?

“Arkadaşlık müthiş. Birbirimizi iyi tanıdık, bu da sevgiyi ve güveni birlikte getirdi. Hem iyi anlarda, hem de kötü anlarda. Bu da başarının temel taşıdır bence.”

Almanya'dan, Türkiye Süper Ligi nasıl görünüyor?

“Beşiktaş, genç ve de istekli bir takım. Galatasaray'da işler iyi gitmiyor, ama dönüş yapabilecek, bu kötü tablodan çıkacak bir kadrosu var. Fenerbahçe'nin iyi bir kadrosu var. Ancak takım olmak için zamana ihtiyaç duyuyorlar.”

Daha çok gençsin, bu durum üzerinde baskı yaratıyor mu?

“Burada baskı altında olmadım. Ancak son milli maçta çok baskı vardı. Son anlara geldiğimizde başarma yolundaydık. Bu yüzden çok heyecanlandığımı ve büyük bir baskı altında kaldığımı hissettim.”

Söyleşimizi Fransa'ya ve taraftarlarımıza dönük mesajlarını alarak noktaladık: “Avrupa Şampiyonası'nda bize kalpleriyle ve dualarıyla destek olsunlar onlara çok ihtiyacımız olacak. Bize inansınlar. Bizim gibi hiç pes etmesinler. Ülkemizi temsil edeceğiz orada. Bize güvenenleri orada da asla mahcup etmeyeceğiz. Bu inancımız da var, gücümüz de…”

‘Çok şut atmazsam Fatih hoca kızar'

Her insanın gönlünde bir takım vardır.. Hakan Çalhanoğlu hangi takımı tutuyor, merak ettik. Küçükken Galatasaraylı olduğunu söyledi açık, açık. Peki Hakan, bize bir Fatih

Terim portresi çizer misin?

“Fatih hoca gerçekten çok özel bir insan. Çalıştığım en iyi hocaların başında geliyor. Bana her zaman güven veriyor. Çok fazla şut atmamı istiyor. Atmak istiyorum ama fırsatını bulamadığım zaman bana kızıyor haklı olarak. Benimle birebir sohbeti çok önemli. Hoca ne yapacağımı bildiği için vurmadığım zaman kızıyor. Ama çok sıcakkanlı bir insan. Ben de bana vermiş olduğu güveni boşa çıkarmıyorum. Böylesi özel bir insanla çalışmak benim içinde büyük şanstır.”

Her gün 60 frikik atıyorum

Yanlış hatırlamıyorsak, 11 frikik golün var Hakan… Özel bir çalışmanın ürünü mü bunlar?

“Tabii ki özel çalışmarla bunu başarıyorum. Her antrenmandan sonra frikik çalışması yaparım. Sağdan 20, soldan 20, ortadan 20 vuruş yapıyorum her gün. Bu vuruşlardaki hareketlerimi videoya alıyorlar ve bitiminden sonra neyi doğru, neyi yanlış yapmışım, gösteriyorlar. Bu şekilde kendimi geliştiriyorum.”

Yayınlanma Tarihi:11:32,