SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Karşıyaka’da önümüzdeki salı günü yapılacak olağanüstü kongre öncesi camiada yeni üye tartışması başladı. Kulübe 21 Mayıs’ta yapılan son kongreden aralık ayına kadar geçen 6 ayda 400’ün üzerinde yeni üye kaydolduğu öne sürüldü.

Eski Başkan Fatih Diniz ve daha önce 2 kez seçimlerde adaylığını koyan Eski Basketbol Şube Başkanı Mutlu Altuğ’un başkanlık için yarışacağı kongre öncesi toplam üye sayısı 3 bin 800’den 4 bin 200’e çıktığı belirtildi. Karşıyaka’da Başkan Ali Erten’in Mutlu Altuğ’la yarıştığı ve tarihi katılıma sahne olan mayıs ayındaki son genel kurulda 798 geçerli oy kullanılmış, Erten 508, Altuğ 290 oy almıştı.

Mevcut tüzüğüne göre yeni üyeler bekleme süresi bulunmadan ilk kongrede oy kullanabiliyor. Yeşil kırmızılılarda yeni üye olan 400 kişi arasında bir aday lehine blok oy kullanacak grup olup- olmadığı camia içinde merak ve tartışma konusu oldu. Başkan Ali Erten, kısa dönemdeki üye artışının kişisel başvurular ve taraftarın sosyal medyada düzenlediği kampanyalar sayesinde olduğunu söyledi. Yaz aylarında hazırlanan yeni tüzük taslağına yeni üyelerin 2 yıl oy kullanamaması maddesi eklenmiş, ancak geçtiğimiz 6 Ekim’de yapılması planlanan tüzük kongresi, futbol takımıyla ilgili tartışmalar nedeniyle ertelenmişti.

ERTEN’E ŞOK SUÇLAMA

Kongre sürecine odaklanan Karşıyaka’da eski yöneticilerden Nurettin Hakyemez’in Başkan Ali Erten hakkında ‘Zimmet, kulüp bilançolarında usulsüzlük ve görevi kötüye kullanma’ iddialarıyla savcılığa suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Karşıyaka’da daha önce 1990’da 2’nci başkanlık ve vekaleten başkanlık yapan Hakyemez, şöyle dedi:

“Karşıyaka Cumhuriyet Savcılığı, İl Dernekler Müdürlüğü ve mali şubeye avukatım kanalıyla dilekçeyle başvuru yaptım. Kulüpte defterler düzgün tutulmamış, tarihi bir sponsor desteği olmasına rağmen girip-çıkan para belli değil. Bu kadar gelir varken borcun 40 milyon TL’ye çıkması normal değil.”