SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Nani: “Kendimi yeniden doğmuş gibi hissettim”

Fenerbahçe'nin yıldızı Luis Nani, Adil Oyun programına konuk oldu. Portekizli oyuncu, Aziz Yıldırım'dan İstanbul'a ilk ayak bastığı ana kadar birçok konuda konuştu.

Güncellenme: 23:19, 25/12/2015
Nani: “Kendimi yeniden doğmuş gibi hissettim”

Fenerbahçeli futbolcu Luis Nani, NTV Spor'da yayınlanan Rıdvan Dilmen'le Adil Oyun programının konuğu oldu. Portekizli yıldız, Özyeğin Üniversitesi öğrencilerinin sorularını yanıtladı.

VOLKAN DEMİREL’İN AÇIKLAMALARI / HABER

Luis Nani ise Fenerbahçe’de nasıl bir futbol ortamı beklediği ve geldikten sonra nasıl bir futbol ortamıyla karşılaştığı sorusuna, “Buraya gelmeden önce bazı arkadaşlarım bu ülkenin bu ligin ve bu kulübün iyi yönlerinden bana fazlasıyla bahsetmişlerdi. Onların bu fikirlerini duyduktan sonra zaten buraya gelme kararı aldım. Öncelikle geldiğim gün bana yapılan karşılama benim için yapılan en büyük sürprizlerden biri oldu. Kendimi yeniden doğmuş gibi hissettim. Sanki futbola yeniden başlıyormuş gibi hissettim. Burada yenilenmiş bir şekilde daha hırslı bir şekilde daha canlı bir şekilde futbol oynamamı sağladı. Daha fazla başarılı olmam için bana fazlasıyla istek verdi o günkü karşılama. Kulüp kısmına gelecek olursak bence en iyi seçimi yaptım, buna hiç şüphem yok. Volkan’ın da söylediği gibi bu kulüp anlatılmaz yaşanır. Ben de bu kulübü yaşıyorum. Her gün kendinizi geliştirme zorunluluğunuz var. Burada beraberlik bile kabul görmüyor. Her zaman kazanmak zorundasınız. Dünyanın en büyük kulüplerinden birinde olduğumu hissediyorum. Burada her zaman hırsınızı üst düzey tutmak zorundasınız. Buraya gelen oyuncular da bunu hemen farkediyorlardır. Burada hedefler her zaman üst düzeyde. Buraya gelirken böyle bir durum bekliyordum. Burada daha fazlasını görmüş oldum” yanıtını verdi.

Türkiye’yi bilmeyen bir arkadaşı, Portekizli ve İngiliz farketmez, Türkiye’yi ve Fenerbahçe’yi sorduğunda ne yanıt verir?

‘TÜRKİYE’DEN HER ZAMAN OLUMLU BAHSETTİLER’

Benim yanıtım şu şekilde, Türkiye çok iyi bahsedilen, hakkında olumlu görüşler bahsedilen bir ülke. Belki son dönemde Türkiye’de yaşanan bazı olaylardan dolayı Türkiye’nin özellikle tatil açısından doğru bir tercih olmayacağı gibi bir imaj oluşmuş olabilir. Ama ben buraya gelmeden önce bana Türkiye’den her zaman olumlu bahsedildi. Türkiye’nin en güzel ülkelerden biri olduğu İstanbul’un zaman geçirebilmek tatil yapabilmek için en güzel şehirlerden biri olduğu, İstanbul’da yapabilecek çok fazla şeyler olduğu söylendi. Portekizliler olarak genel imaj da bu şekilde.

Fenerbahçe’yle ilgili düşüncelerini dışarıya nasıl iletiyor?

‘AKRABALARIM İLE ARKADAŞLARIM İSTANBUL VE FENERBAHÇE’DEN ÇOK ETKİLENDİLER’

“Fenerbahçe’ye geldiğim bu güne kadar çok arkadaşım geldi. Çok akrabalarım geldi. Gelmeden önce bana hep “Şehir, kulüp, Fenerbahçe nasıl diye sordular. Onlara yanıtım hep aynı şekilde oldu, “Ben saha bir uçak bileti ayarlayayım, sen buraya gel ve fenerbahçe’nin ne kadar büyük bir kulüp olduğunu gör, biraz kafan karışsın. Buraya arkadaşlarım, kardeşlerim, ailem geldi. Çok da şanslıyım. Onlar ne zaman geldiyse ben mutlaka gol attım. Statta her zaman tıklım tıklımdı. Onlar buraya geldiklerinde takımımız kazanmayı da başardı. Sürekli video’lar çektiler. Buradan deyim yerindeyse çıldırmış bir şekilde ayrıldılar. Burada ki o etkilenmeleri çok üst düzeydeydi. Anlatmaları bu şekildeydi. Onların buraya gelip görsünler istiyordum ki, kendileri yaşasınlar. Maçların sonuna kadar da bir şey demiyordum. Onlara bir görüş bildirmeden kendileri yaşasınlar istedim. Hepsi de memnun bir şekilde ülkelerine döndüler.”

Nani, taraftarı ve Aziz Yıldırım’ı nasıl değerlendirir?

‘BAŞKANIMIZ NE YAPTIĞINI BİLİYOR VE İŞİ GAYET İYİ ANLIYOR’

“Taraftarlarla ilgili benim gördüğüm çok duygusal taraftarlar. Maçın her anını her ikili mücadeleyi yaşıyorlar bizimle birlikte. Bu sayede biz kendimizde takım olarak maücadele edebilmek adına daha fazla enerji buluyoruz. Biraz daha o itici güçün her anı yaşamalarıyla hissediyoruz. Başkanımızla şu ana kadar birebir bir kez görüşme fırsatım oldu. Ancak buraya gelmeden önce herkes ondan bahsediyordu. Başkan böyledir, şöyledir diyorlardı. ‘sert bir insandır’ diyorlardı. Ama ben hep sert, istekli insanlarla çalıştım ve bu bence güzel bir şey dedim onlara. O da hepimiz gibi bir insan. Ne yaptığını biliyor ve yaptığı işi gayet iyi anlıyor. Bazen teknik ekiple, bazen oyuncularla ilişkilerinizle de sert olmanız gerekebilir. İnsanların ne zaman desteğe ihtiyacı olduğunda çok iyi bir şekilde fark edebilen bir insan. Ne zaman bir oyuncunun, teknik direktörün desteğe, motivasyona ihtiyacı var bunu hemen fark edip ona göre davranabiliyor. Ben genelde şakacı bir insan gibi gözükürüm ama işimde çok ciddiyim ve böyle insanlarla çalışmaktan dolayı çok mutluyum. Kulüpte böyle insanlar olduğu için ben de çok mutluyum.”

‘ROBIN VAN PERSIE HARİKA BİR OYUNCU’

Robin van Persie’yle Manchester United’da birlikte oynadıkları ve Fenerbahçe’de istenen performansı gösteremediği ve bunun nedeniyle ilgili olarak ise Luis Nani, “Robin van Persie herkesin bildiği gibi harika bir oyuncu. Öyle bir oyuncu ki şu anda bir şey yapmıyor gibi gözükür ama bir anda maçı değiştirebilir. Onun gol atma kalitesini, futbol kalitesini hepimiz biliyoruz. Oynamadığı dönemler oluyor, bu tamamen hocanın kararıdır, belki sakatlıktan dolayı böyle bir karar vermiş olabilir. Bunu değerlendirmek bana düşmez. Benim tek söyleyebileceğim o da burada şampiyonluklar kazanmak için bulunuyor. Harika bir oyuncu. Her zaman takımına yardımcı olmak için hazır durumda ve hırslı bir oyuncu. Bunun için burada bulunuyor”