SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe taraftarından “tık” yok

Firmanın internet arama motoruna taraftarın ilgisi azaldı. Anlaşma ile kasaya giren 2,5 milyon euro tanıtım ve reklam masraflarına giderken yılda 40 milyon euro gelir hedefi gittikçe uzaklaşıyor

Güncellenme: 08:24, 23/12/2015
Fenerbahçe taraftarından “tık” yok

Geçen sezon istediği teklifler gelmediği için formasına reklam almayan Fenerbahçe bu sezon uzun görüşmelerin ardından Rus firması Yandex’le sıradışı bir anlaşmaya imza atmıştı. Yapılan sözleşmeyle Sarı-Lacivertli taraftarların internetteki aramalarını firmanın arama motorundan yapmaları halinde kulübün kasasına girecek paranın katlanacağı belirtilmişti. 1 milyon taraftarın günde 25-30 arama yapması halinde yıl sonunda bu geliren 40 milyon euroyu bulabileceği duyurulmuştu.

HEYECAN ÇABUK SÖNDÜ

Başkan Aziz Yıldırım da bu anlaşmayla Messi, Ronaldo ve Robben gibi yıldızları transfer etmenin hayal olmayacağını belirtince Fenerbahçeli taraftarlar Yandex’in arama motoruna çok büyük ilgi göstermişti. Ancak ilk günlerdeki bu heyecan dalgası uzun soluklu olmadı. Yandex’in internet ürünlerine olan ilgi her geçen gün düşerken Rusya ile Türkiye arasında yaşanan politik gerginlik de taraftarların internetteki arama tercihlerini etkiledi. Bu durum sponsorluk anlaşmasına da olumsuz yansıdı.

1 MİLYON EURO TEMİNAT

Bu arada yapılan anlaşmanın ardından Yandex’in Fenerbahçe’ye reklam ve tanıtım masrafları için şu ana kadar sadece 2,5 milyon euro aktardığı ortaya çıktı. Ancak bu para karşılığında firmaya 1 milyon euro banka teminatı gönderildiği ifade edildi. Eğer Fenerbahçe yönetimi, Sarı-Lacivertli taraftarlarının Yandex’e olan ilgisini yeniden canlandıramazsa anlaşma suya düşebilir. Bu da Kanarya’nın 40 milyon euro gelir beklerken 1 milyon euroluk teminatını da yakmasına neden olabilir.

Bugün